ورق لاستیکی نسوز

ورق لاستیکی چیست؟

ورق های لاستیکی از لاستیک طبیعی یا مصنوعی ساخته شده اند. لاستیک های مصنوعی به دلیل داشتن خصوصیات بسیار خاص ساخته می شوند و آنها را برای کاربردهای مختلف صنعتی ایده آل می کنند. بیشتر بدانید که کدام نوع لاستیک برای کدام برنامه در زیر مناسب است و از نمودار مقایسه استفاده کنید تا بتوانید ورق های لاستیکی مناسب را برای نیازهای خود پیدا کنید.

کدام ورق لاستیکی مناسب است؟

با وجود این که  انواع بیشماری از  ورق های لاستیکی که برای فروش در بازار موجود است، پیدا کردن این که کدام ورق های لاستیکی برای کار مورد نظر ما مناسب است معمولا بسیار دشوار می باشد. ممکن است هنگام کار در یک آزمایشگاه ، نگرانی شما در خصوص انتخاب یک ورقه لاستیکی الاستیک باشید که دوام و مقاومت شیمیایی بسیار خوبی را ارائه می دهد. برای صاحب حیوان خانگی ، ورق های مقاوم در برابر سایش و لاستیک محافظ ازن از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. برای تأسیسات فرآوری مواد غذایی ، مقاومت در برابر روغن و گریس ممکن است نگرانی اصلی باشد. واقعیت موضوع این است که ترکیبات زیادی وجود دارد که می توانند با این مواد لاستیکی ترکیب شوند تا محصولی را بسازند که دقیقاً آنچه را که شما نیاز دارید ارائه می دهد. این چیزی است که دقیقاً هر ترکیب برای کاری خاص مفید است شاید انتخاب محصول مورد نظر کمی گیج کننده شود اما باید بررسی کنیم که موادی که در ساختار ورق لاستیکی به کار برده شده است در انتخاب محصول نهایی بسیار مهم است و می تواند کمک بسیاری در این زمینه کند.

انتخاب انواع ورق لاستیکی

برای درک بهتر انواع مختلف ورق های لاستیکی ، ابتدا ترکیبات مختلفی را که در بسیاری از مواد لاستیکی استفاده می شود ، بررسی خواهیم کرد. هنگامی که در ترکیب با این الاستومرها تولید می شود ، هر محصول ویژگی هایی را دارد که ذاتی این مواد کامپوزیت است و عملکرد خاصی را ارائه می دهد. هر یک از رول های لاستیکی بسته به ترکیب ارائه شده ، ویژگی های مختلفی مانند استحکام کششی و … را نیز حفظ می کنند. استحکام کششی به سادگی به میزان فشاری اطلاق می شود که می تواند بر روی مواد اعمال شود. استحکام کششی در PSI اندازه گیری می شود و به عنوان اطلاعات حیاتی برای افرادی که به دنبال ماده ای هستند تحت فشار زیادی قرار می گیرد ، می تواند مفید باشد.

ورق لاستیکی دارای انواع مختلفی است که با توجه به ویژگی ها و خصوصیاتی که این ورق های لاستیکی دارند برای کاربردهای خاصی می توان از آن ها استفاده نمود. مقاومت کششی و حرارتی و دیگر ویژگی های هر کدام از این ورق ها در نوع خودشان بی نظیر هستند و مختص خود می باشند. در ادامه به معرفی این ورق ها می پردازیم .

لاستیک NR
لاستیک وایتون
ورق لاستیک نئوپرن
لاستیک SBR
ورق لاستیک بوتیل
لاستیک پلی‌استر
لاستیک NBR
لاستیک ضد سایش
لاستیک دیافراگم
image
ورق لاستیک EPDM

لاستیک اسفنجی

لاستیک های اسفنجی در تراکم بالا ، متوسط و کم وجود دارند و می توانند از انعطاف پذیری بالایی با توجه به محیط قابل استفاده برخوردار باشند. از ویژگی بارز این لاستیک ها آب بندی بالای ان می باشد. و در برابر شوک نیز مقاومت خوبی دارند. دمایی که این گونه ورق لاستیکی می تواند تحمل کنید بین ۴۰- تا ۱۱۰+ درجه سانتی گراد می باشد.  از کاربردهای ویژه این نوع از لاستیک ها می توان به عنوان درزگیری در خودرو ، آب بندی ، لرزش گیری در پنجره و درب و همچنین آب بندی در تابلوی برق اشاره کرد. از کاربردهای گسترده این نوع ورق ها به کاربرد آن در داروسازی ، نساجی ، مهندسی ، شیمی ، وسیله نقلیه ، صنایع گوناگون و همچنین متالوژی و کشتیرانی اشاره نمود. همچنین در محیط هایی که لرزش و سر و صدا زیاد است استفاده از لاستیک اسفنجی می تواند به کار آید. 

لاستیک استایرن-بوتادین (SBR)

SBRSBR یک لاستیک با هدف کلی عالی است که آن را برای طیف گسترده ای از برنامه ها مناسب می کند. خواص آن مشابه لاستیک طبیعی است ، اما در برابر سایش ،خوردگی  و آب مقاوم تر است. این ماده کم هزینه است که برای ایجاد واشر لاستیکی ضد آب ، مهر و موم و لوله مناسب است. این مقاومت در برابر گرما از ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد. همچنین  در برابر مواد شیمیایی رقیق نیز مقاوم است. با این حال ، استفاده از SBR در برنامه هایی که شامل اسیدهای قوی ، روغن ها ، گریس ها ، چربی ها و ازن هستند ، توصیه نمی شود. برای افزایش مقاومت کششی و مقاومت در برابر پارگی این ماده لاستیکی را می توان با افزودن مواد دیگری به آن ،تقویت کرده و از آن ها استفاده کرد.

لاستیک EPDM

EPDMاتیلن پروپیلن دیون مونومر (EPDM) لاستیکی است که مقاومت بسیار خوبی در برابر ازن ، اکسیدان ها و شرایط سخت آب و هوایی دارد . این ویژگی های این نوع از ورق ها آن را برای استفاده در فضای  عمومی و فضای باز و برای استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف ایده آل می کند. در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یا ازن دچار شکستگی و فرسایش نشده و تغییر رنگ نخواهد داد و برای استفاده در طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله: ضد آب ، عایق ، آب بندی بام و اتصال کابل برق و  دیگر کاربردها ایده آل است. همچنین برای استفاده در واشر و همچنین در برخی از صنایع استفاده از این ورق لاستیکی بسیار رایج است.

لاستیک نیتریل (NBR)

 لاستیک نیتریل یکی از پرکاربردترین لاستیک های مصنوعی در جهان است. مقاومت بسیار خوبی در برابر روغن ها ، سوخت ها ، نفت و اکثر حلال ها دارد و این ویژگی ها آن  را برای استفاده در مناطقی که گریس های طبیعی و مصنوعی وجود دارد ، ایده آل می کند. علاوه بر این ، همچنین مقاومت موثری در برابر سایش ، گرما ، آب و گاز ایجاد می کند. لاستیک نیتریل به دلیل مقاومت زیاد ، ماده ای بسیار متنوع است و آن را به یک راه حل محبوب در صنعت نفت و گاز ، برای فرآوری مواد غذایی و همچنین در زمینه خودرو تبدیل کرده است. برای ساخت لنت و واشر و… می توان از این نوع ورق لاستیکی استفاده شایسته ای کرد.

لاستیک کلروپران (لاستیک نئوپرن)

لاستیک کلروپران ، که به عنوان لاستیک نئوپرن شناخته می شود ، یک لاستیک کاملاً همه جانبه و دارای تعادل خوبی  از ویژگی های دیگر ورق های لاستیکی است و بیشتر خواص ورق های دیگر را تا حدی در خود دارد.  مقاومت در برابر روغن های معدنی ، گریس ها ، اسیدهای رقیق کننده و قلیاها از ویژگی های بارز آن می باشد.

نئوپرن به دلیل داشتن ویژگی های  خاص و  فراگیر ، یک راه حل محبوب برای محافظت در برابر مایعات ، مواد شیمیایی ، درجه حرارت بالا و اشعه ماوراء بنفش است.خواص عالی آن باعث می شود که دوام طولانی تری داشته باشد مقاومت در برابر هوازدگی  باعث می شود  که نئوپرن برای کاربردهای فضای باز مناسب باشد. در حالی که نئوپرن معمولاً برای کاربردهای صنعتی ، شیلنگ و واشر استفاده می شود ، برای استفاده در آشپزخانه های تجاری و کاربردهای دریایی مانند تولید لباس wets به همان اندازه می تواند محبوب باشد.  

 

لاستیک طبیعی

لاستیک  طبیعی از لاتکس  ساخته شده است. بسیار انعطاف پذیر و بادوام است و از مقاومت بسیار خوبی در برابر پارگی و برخوردار است اما نباید در معرض روغن ، حلال یا ازن قرار گیرد.  از موارد کاربرد لاستیک طبیعی می توان در  اتصالات الکتریکی ، واشر ، شیلنگ و لوله اشاره کرد. ورق های لاستیکی در سطوح مختلف ضخامت و اندازه استاندارد و همچنین طول های سفارشی موجود وجود دارد .

لاستیک دیافراگم

این لاستیک ها در اندازه و قطرهای گوناگونی وجود دارند و آن ها را با دیافراگم تقویت کرده اند. این امر باعث می شود که مقاومت ان در برابر فشار و حرارت افزایش پیدا کند. میزان دمایی که لاستیک دیافراگم قادر است تحمل کنید تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. وجود رول های دیافراگم در این نوع از لاستیک ها باعث خواهد شد که فشار وارده بر روی سطح سازه پخش شود. از بیشترین کاربرد این نوع از لاستیک ها می توان به استفاده از آن در صنایع خودرو سازی اشاره کرد. همچنین در صنایعی چون هوا فضا، ساخت مواد غذایی ،صنایع آب و پزشکی استفاده از لاستیک های دیافراگم بسیار رواج دارد.

لاستیک وایتون

از جمله لاستیک هایی که در برابر ازن می تواند مقاومت خوبی داشته باشد لاستیک وایتون است. این لاستیک اگر در محیط های گازی استفاده شود بسیار موثر عمل می کند و احتمال نشت گاز در صورت استفاده از این لاستیک ها به حداقل ممکن می رسد. مقاومت این لاستیک در برابر آتش و حرارت بسیار بالا بوده و قادر است در محیط هایی با حرارت بالا به خوبی عمل کند. از جمله صنایع مورد استفاده می توان به صنعت خودرو سازی ، هوا فضا و شیمیایی ، لوازم خانگی و در محیط هایی که گرما بسیار زیاد است و احتمال خورندگی بالا می باشد استفاده نمود.

ضخامت هایی که این نوع لاستیک تولید می شود بین ۱ تا ۱۰ میلی متر به صورت رول عرضه  می باشد و به صورت رول  عرض های آن بین ۱-۲ ، ۱ و ۱.۵ متر می باشد .

همچنین ضخامت آن به صورت ورق  بین ۱۰ تا ۵۰ میلی متر و در ابعاد ۲در ۱ نیز وجود دارد.  این نوع از ورق لاستیکی می تواند دمایی بین ۲۰- تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

 

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *