fiberproof fabric

پارچه نسوز


پارچه نسوز چیست؟

یکی از محصولاتی که در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد پارچه نسوز است. پارچه نسوز در الیاف آن از فایبر سرامیک، گرانیت، آرامید یا کولار و فایبرگلاس استفاده شده است و در زمینه‌های مختلف و متنوعی کاربرد دارد. آتش زدن پارچه نسوز عملاً کار بسیار دشواری است، چرا که الیاف آن طبیعی بوده و به راحتی دچار آتش سوزی نمی‌شوند. البته این به این معنا نیست که هیچ وقت شعله ور نشود. اگر این نوع از پارچه‌های نسوز دچار آتش‌سوزی شوند این عمل به آرامی صورت می‌گیرد. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که در صورت شعله ور شدن پارچه نسوز می‌تواند خود را خاموش کند که این مورد از ویژگی‌های بسیار جالب و منحصر به فرد پارچه‌های نسوز بوده و در هیچ نوع پارچه‌ای یافت نمی‌شود.

 

علت اینکه پارچه‌های نسوز می‌توانند در برابر حرارت مقاومت بسیار بالا داشته باشند و غیرقابل اشتعال باشند بافت و وزن آن‌ها است. این ویژگی به گونه‌ای است که اگر آن را در دمای بسیار زیاد قرار دهند شعله‌ور نمی‌شود و به آرامی تجزیه می‌گردند.

ویدیو نقد وبررسی پارچه نسوز

ویژگی های ساختاری پارچه نسوز

عموماً مردم پارچه های نسوز را با قابلیت ضد اشتعال بودن آن ها می شناسند و بر این باورند که تنها ویژگی این پارچه ها  همین یک مورد است .اما واقعیت امر بر خلاف باور بیشتر مردم است چرا که پارچه های نسوز مازاد بر این قابلیت، چندین ویژگی ساختاری و مهم دیگر دارند که آن ها را برای انجام وظایف خود مناسب می سازد . از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مقاومت بالا در برابر اسید ها و باز ها و خاصیت ضد روغن
  • مقاومت در برابر فشار کششی
  • مقاومت در برابر خوردگی و جریان 
  • قدرت انعطاف پذیری بسیار بالا
  • مقاومت در برابر دما های بالاتر از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد

این موارد تنها گوشه ای از مزیت ها و ویژگی های ساختاری پارچه نسوز است که در مدل های مختلف آن به چشم می خورد . مجموع این ویژگی ها سبب شده است تا این محصول کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف داشته باشد .

 

موارد استفاده از پارچه‌های نسوز

همانطور که کمی قبل‌تر اشاره شد از شاخصه‌های اصلی و اساسی پارچه‌های نسوز توانایی مقاومت در مقابل حرارت است این قابلیت باعث شده است تا پارچه‌های نسوز در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. از عایق کاری تاسیسات و لوله‌ها گرفته تا عایق بندی دیگ‌های بخار و کارخانجات و حتی ساختمان‌ها.

 پارچه‌های نسوز به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولی که وجود دارد پارچه‌های نسوز بسیار متنوع بوده و هر کدام ساختار و مشخصاتی دارند که باعث شده تا در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند البته یکسری از این مدل پارچه‌ها بسیار پرطرفدار است و نسبت به پارچه‌های نسوز دیگری که وجود دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد این پارچه‌های نسوز که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از سرامیکی، آرامید و فایبرگلاس هستند.

ابعاد و اندازه های پارچه نسوز

همانگونه که اشاره کردیم پارچه های نسوز کاربرد های بسیار زیاذی در صنایع دارند و همین موضوع سبب شده است تا این محصول در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار عرضه شود . این تفاوت در ابعاد و اندازه به دلیل پوشش نیاز مختلف صنایع بوده و به همین جهت است که بسیاری از تولیدی ها، پارچه های نسوز را در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید می نمایند . باید این نکته را در نظر داشته باشید که ابعاد و اندازه هر مدل از پارچه نسوز متفاوت بوده و عموما متناسب با نیاز و ویژگی های ساختاری نخ آن ساخته می شود برای مثال ابعاد و اندازه پارچه نسوز فایبر گلاس با ابعاد و اندازه پارچه نسوز سرامیکی متفاوت بوده و همین موضوع هم سبب تفاوت در ابعاد شده است .

برای مثال پارچه های نسوز فایبر گلاس در ضخامت های ۰.۵،۱،۲،۳ میلی متری در بازار عرضه می شود که به ضخامت های ۱۰۰ گرمی ، ۲۰۰ گرمی ، ۴۳۰ گرمی هم شناخته می شوند . طول و عرض این محصولات هم بسته به نیاز و البته برند تولیدی متفاوت است اما عموما عرض یک متر برای این محصولات در نظر گرفته می شود و طول هم متناسب با نیاز برش داده می شود . باید خاطر نشان کرد که عموما این محصولات به صورت رول های ۳۰ متری عرضه می شوند که عرض ۱ متر را دارند . این موضوع در رابطه با پارچه های نسوز دیگر هم مانند پارچه سرامیکی صدق می کند.

refactory azbestos fabric
refactory aramid fabric
Ceramic Refractory Fabric
Silicone Refractory Fabric
Fiberglass Refractory Fabric
Carbon refractory fabric
nomex fabric
fireproof brezent
fiberglass tape and fabric
One-way carbon fiber fabric
refactory area fiberglass foil

انواع مختلف پارچه نسوز کدام اند؟

پارچه نسوز برزنت

محبوب‌ترین و معروفترین نوع پارچه‌های نساجی است که وجود دارد که این نوع پارچه نسوز برزنت نسوز بسته به ویژگی‌هایی که دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد به طور مثال در عایقکاری قالب‌ها و صنعت ریخته گری عایق پشتیبان کوره لایه محافظ جوشکاری و غیره کاربرد دارد و علت این امر را می‌توان مقاومت مکانیکی بالای آن و مقاومت حرارتی آنها در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد معرفی کرد.

پارچه نسوز سرامیکی

 از انواع دیگر پارچه‌های نسوز پارچه نسوز سرامیکی است که اینگونه پارچه‌های نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و حرارت دارند از ویژگی‌های اساسی پارچه‌های نسوز سرامیکی می‌توان به عمر مفید و دوام طولانی آن‌ها و مقاومت در برابر شرایط سختی الکتریکی و مکانیکی و غیره اشاره کرد پارچه نسوز سرامیکی توسط ماشین‌های بافندگی تاری پودی بافته می‌شوند بعضی مواقع از رشته‌های فلزی و فلامی نت‌های شیشه‌ای در بافت پارچه‌های نسوز سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علت این امر به این خاطر است که استحکام پارچه‌های نسوز سرامیکی را بالا ببرند و این قابلیت را افزایش دهند.

پارچه نسوز سیلیکونی

 از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین پارچه‌های نسوز پارچه‌ نسوز سیلیکونی است که بسیار پرکاربرد بوده و در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه‌های سیلیکونی در دو مدل پارچه نسوز دورو سیلیکون و پارچه نسوز یک رو سیلیکون وجود دارد. این نوع از پارچه‌ها بسته به نوع کاربرد آنها در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرن، از جمله موارد استفاده از پارچه‌های نسوز سیلیکونی عبارت است از تولید کردن کیسه‌های نسوز و دستکش‌های نسوز و لباس‌های سوز که معمولاً این موارد در صنعت‌های آتش نشانی بیشتر استفاده می‌شود.

پارچه نسوز آزبست

یکی دیگر از پارچه‌های نسوز که بازار فروش بسیار خوبی دارد پارچه‌ نسوز آزبست است ویژگی‌های این نوع پارچه نسوز باعث شده است تا در زمینه‌های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد. اگر بخواهیم این کاربردها را برایتان توضیح دهیم به شرح زیر است:

عایق کاری و حرارت گیری کارخانه‌ها، ساختمان‌ها، دیگ‌های بخار و غیره.

 مواردی که ذکر شد تنها بخشی از کاربردهای این نوع پارچه‌های نسوز  و نوار پارچه فایبر فلون می‌باشد.

پارچه نسوز فایبر گلاس

 فایبرگلاس یکی از انواع مختلف پارچه‌های نسوز است که بسیار پرکاربرد است جنس این پارچه‌های نسوز از الیاف فایبر گلاس می‌باشد این نوع پارچه‌های نسوز این توانایی را دارند که بتوانند در دمای ۴۲۰ تا پانصد و شصت درجه سانتیگراد مقاومت کنند و از بین نروند البته پارچه‌ نسوز فایبر گلاس خود شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که یکی از آنها پارچه نسوز فایبرگلاس فویل دار می‌باشد این پارچه‌های نساجی مطلقاً ضد آتش می‌باشد به این معنی که توانایی مقاومت در دمای منفی ۷۳ در جهت‌ها مثبت دویست و هشتاد درجه سانتی گراد را دارند که این نکته بسیار مهم و قابل توجه ای است. 

 پارچه نسوز سیلیکا

 یکی دیگر از انواع پارچه نسوز پارچه نسوز سیلیکا  و پارچه نومکس است که در تولید موشک‌ها راکت‌ها و صنعت هوافضا کاربرد دارند از جمله ویژگی‌های اساسی پارچه‌های نسوزه سیلیکا توانایی مقاومت در برابر حرارت‌های بسیار بالا است از جمله عواملی که باعث شده این پارچه‌های نسوز در صنایع هوا و فضا مورد استفاده قرار گیرند می‌توان به مقاومت در برابر حرارت مداوم ۹۰۰ درجه سانتیگراد ای و مقاومت در برابر حرارت لحظه‌ای ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد ای اشاره کرد.

پارچه نسوز آرامید   –  پارچه نسوز کربنپارچه نسوز کربن بافت یک جهته  

جهت دانلود توضیحات پارچه نسوز به فایل فایل pdf اینجا کلیک کنید

آپدیت ۱۴۰۰/۰۸/۱۲

پارچه نسوز نوعی پارچه است که از الیاف ضد حرارت مثل فایبرگلس، فایبرسرامیک، گرافیت، فایبر سرامیک یا کِولار تولید می‌شوند. این پارچه‌ها با روش‌های مختلفی تولید می‌شوند که روش به کار برده شده به کاربرد پارچه بستگی دارد. در ادامه بیشتر به جزئیات این نوع پارچه و ویژگی‌های آنها می‌پردازیم.

ویژگی پارچه نسوز در آپدیت جدید

پارچه‌های نسوز با توجه به کاربردی که دارند و صنعتی که از آنها استفاده می‌کند، ویژگی‌های مختلفی دارند. اما این پارچه‌ها ویژگی‌های مشترکی دارند که آنها را برای تمام این کاربردها کارا می‌سازد. از ویژگی‌های پارچه نسوز می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مقاومت حرارتی تا بیش از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد
  • خاصیت ضد اسید، ضد باز، ضد روغن، ضد مواد شیمیایی
  • انعطاف پذیری و استحکام فیزیکی بالا
  • جنس ضخیم و مناسب برای صنایع پرخطر
  • اغلب ضد آب و مقاومت در برابر خیس شدن

کاربردهای پارچه نسوز در آپدیت جدید

انواع پارچه نسوز شامل پارچه سرامیکی، سیلیکونی، فایبرگلس، فایبر فلون، آزبستی، فویلدار، کربن نسوز و برزنت هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. از این نوع پارچه‌ها در بسیاری از صنایع برای عایق بندی دیگ بخار، لوله‌ها، نیروگاه برق، عایقکاری تاسیسات برقی، ساختمان و کارخانجات استفاده می‌شود.

از این پارچه‌ها در صنایع نظامی، کشتیرانی، فولاد، صنایع ساختمانی و … نیز استفاده می‌شود. به طور کُلی این پارچه‌ها به علت خاصیت ضد حرارتی و ضد سایشی که دارند باعث می‌شوند در صنایع سخت و شغل‌هایی که احتیاج زیادی به استحکام دارند مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال در آتشنشانی به صورت ویژه از پارچه نسوز و سایر تجهیزات نسوز استفاده می‌شود؛ چرا که علاوه بر حرارت، این پارچه‌ها در برابر فشار، جریان، سایش، کشش و … مقاومت بالایی داشته و در موارد ضروری انعطاف پذیرند. علاوه بر این‌ها ممکن است از این پارچه‌های محکم برای ساخت ایرانیت، سپر ماشین یا مخزن نگهداری مواد شیمیایی مثل اسید استفاده شود.

نوع دیگر پارچه نسوز پارچه بسته‌بندی است که عایق بسیار قوی بوه و در برابر حرارت و الکتریسیته مقاوم است. به این علت از این پارچه برای بسته بندی استفاده می‌شود که انبساط گرمایی کمی داشته و بهتر بسته‌بندی می‌شود. توصیه می‌کنیم برای دریافت مشاوره رایگان در مورد محصولات نسوز و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس درج شده در سایت ارتباط برقرار نمایید.

آپدیت ۴  آذر ۱۴۰۰

پارچه جوشکاری چه کاربردی دارد

لباس کار و لزوم استفاده از آن سال‌هاست که به عنوان یک امر حرفه‌ای شناخته شده و کارفرمایان برای تامین امنیت خود، کارگران و پرسنل لباس‌های خاصی تهیه می‌کنند که بسته به حرفه خودشان متفاوت است. این لباس‌ها اهداف خاصی را دنبال می‌کنند که با حرفه مورد نظر مرتبط است و از آسیب‌ها و خطرات احتمالی آن جلوگیری می‌کند. استفاده از لباس کار در حرفه‌ها اغلب برای تامین امنیت بدن در هنگام خطرات جانبی است اما استفاده از این لباس کار گاهی به منظور آراستگی و هماهنگی لباس کارکنان نیز کاربرد دارد. یکی از این لباس‌ها، لباس کار جوشکاری است که از پارچه جوشکاری ساخته می‌شود.

پارچه جوشکاری با استفاده از جنس خاص خود می‌تواند کارگر را در مقابل خطرات احتمالی حفظ کند و البته آسایش و احساس امنیت بیشتری در هنگام کار برای او فراهم کند. این پارچه ممکن است به صورت یک تکه، دو تکه و حتی چند تکه دوخته شود و از این نظر انواع مختلفی دارد.

این پارچه از الیاف مختلفی ساخته می‌شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. اما نکته مهم‌تر این است که باید از الیاف طبیعی و مصنوعی در کنار هم استفاده شود تا بدن به خود لباس واکنش نشان ندهد.

پارچه جوشکاری چیست؟

پارچه جوشکاری همانطور که از اسمش مشخص است، یک پارچه بسیار مقاوم در برابر حرارت است که اصطلاحاً به آن پارچه نسوز جوشکاری هم گفته می‌شود. این پارچه از الیاف نسوز و مقاومی مثل فایبرگلاس، فایبرسرامیک، کولار و یا سیلیکون ساخته می‌شود. البته همیشه ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی در ساخت این پارچه به کار برده می‌شود و مقدار نسوز بودن آن هم به این موارد بستگی دارد.  پارچه جوشکاری با نام برزنت نسوز نیز شنانخته می‌شود و غیر قابل اشتعال یا سوختن هستند.

از پارچه نسوز می‌توان برای ساخت انواع لباس نسوز مثل شلوار،لباس کار و دستکش جوشکاری استفاده کرد. این پارچه در برابر عوامل دیگر نیز بسیار مقاوم است و دوام بالایی دارد.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!