fiberproof fabric

پارچه نسوز


پارچه نسوز چیست؟

یکی از محصولاتی که در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد پارچه نسوز است. پارچه نسوز در الیاف آن از فایبر سرامیک، گرانیت، آرامید یا کولار و فایبرگلاس استفاده شده است و در زمینه‌های مختلف و متنوعی کاربرد دارد. آتش زدن پارچه نسوز عملاً کار بسیار دشواری است، چرا که الیاف آن طبیعی بوده و به راحتی دچار آتش سوزی نمی‌شوند. البته این به این معنا نیست که هیچ وقت شعله ور نشود. اگر این نوع از پارچه‌های نسوز دچار آتش‌سوزی شوند این عمل به آرامی صورت می‌گیرد. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که در صورت شعله ور شدن پارچه نسوز می‌تواند خود را خاموش کند که این مورد از ویژگی‌های بسیار جالب و منحصر به فرد پارچه‌های نسوز بوده و در هیچ نوع پارچه‌ای یافت نمی‌شود.

 

علت اینکه پارچه‌های نسوز می‌توانند در برابر حرارت مقاومت بسیار بالا داشته باشند و غیرقابل اشتعال باشند بافت و وزن آن‌ها است. این ویژگی به گونه‌ای است که اگر آن را در دمای بسیار زیاد قرار دهند شعله‌ور نمی‌شود و به آرامی تجزیه می‌گردند.

ویدیو نقد وبررسی پارچه نسوز

ویژگی های ساختاری پارچه نسوز

عموماً مردم پارچه های نسوز را با قابلیت ضد اشتعال بودن آن ها می شناسند و بر این باورند که تنها ویژگی این پارچه ها  همین یک مورد است .اما واقعیت امر بر خلاف باور بیشتر مردم است چرا که پارچه های نسوز مازاد بر این قابلیت، چندین ویژگی ساختاری و مهم دیگر دارند که آن ها را برای انجام وظایف خود مناسب می سازد . از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مقاومت بالا در برابر اسید ها و باز ها و خاصیت ضد روغن
  • مقاومت در برابر فشار کششی
  • مقاومت در برابر خوردگی و جریان 
  • قدرت انعطاف پذیری بسیار بالا
  • مقاومت در برابر دما های بالاتر از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد

این موارد تنها گوشه ای از مزیت ها و ویژگی های ساختاری پارچه نسوز است که در مدل های مختلف آن به چشم می خورد . مجموع این ویژگی ها سبب شده است تا این محصول کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف داشته باشد .

 

موارد استفاده از پارچه‌های نسوز

همانطور که کمی قبل‌تر اشاره شد از شاخصه‌های اصلی و اساسی پارچه‌های نسوز توانایی مقاومت در مقابل حرارت است این قابلیت باعث شده است تا پارچه‌های نسوز در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. از عایق کاری تاسیسات و لوله‌ها گرفته تا عایق بندی دیگ‌های بخار و کارخانجات و حتی ساختمان‌ها.

 پارچه‌های نسوز به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولی که وجود دارد پارچه‌های نسوز بسیار متنوع بوده و هر کدام ساختار و مشخصاتی دارند که باعث شده تا در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند البته یکسری از این مدل پارچه‌ها بسیار پرطرفدار است و نسبت به پارچه‌های نسوز دیگری که وجود دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد این پارچه‌های نسوز که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از سرامیکی، آرامید و فایبرگلاس هستند.

ابعاد و اندازه های پارچه نسوز

همانگونه که اشاره کردیم پارچه های نسوز کاربرد های بسیار زیاذی در صنایع دارند و همین موضوع سبب شده است تا این محصول در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار عرضه شود . این تفاوت در ابعاد و اندازه به دلیل پوشش نیاز مختلف صنایع بوده و به همین جهت است که بسیاری از تولیدی ها، پارچه های نسوز را در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید می نمایند . باید این نکته را در نظر داشته باشید که ابعاد و اندازه هر مدل از پارچه نسوز متفاوت بوده و عموما متناسب با نیاز و ویژگی های ساختاری نخ آن ساخته می شود برای مثال ابعاد و اندازه پارچه نسوز فایبر گلاس با ابعاد و اندازه پارچه نسوز سرامیکی متفاوت بوده و همین موضوع هم سبب تفاوت در ابعاد شده است .

برای مثال پارچه های نسوز فایبر گلاس در ضخامت های ۰٫۵،۱،۲،۳ میلی متری در بازار عرضه می شود که به ضخامت های ۱۰۰ گرمی ، ۲۰۰ گرمی ، ۴۳۰ گرمی هم شناخته می شوند . طول و عرض این محصولات هم بسته به نیاز و البته برند تولیدی متفاوت است اما عموما عرض یک متر برای این محصولات در نظر گرفته می شود و طول هم متناسب با نیاز برش داده می شود . باید خاطر نشان کرد که عموما این محصولات به صورت رول های ۳۰ متری عرضه می شوند که عرض ۱ متر را دارند . این موضوع در رابطه با پارچه های نسوز دیگر هم مانند پارچه سرامیکی صدق می کند.

refactory azbestos fabric
refactory aramid fabric
Ceramic Refractory Fabric
Silicone Refractory Fabric
Fiberglass Refractory Fabric
Carbon refractory fabric
nomex fabric
fireproof brezent
fiberglass tape and fabric
One-way carbon fiber fabric
refactory area fiberglass foil

انواع مختلف پارچه نسوز کدام اند؟

پارچه نسوز برزنت

محبوب‌ترین و معروفترین نوع پارچه‌های نساجی است که وجود دارد که این نوع پارچه نسوز برزنت نسوز بسته به ویژگی‌هایی که دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد به طور مثال در عایقکاری قالب‌ها و صنعت ریخته گری عایق پشتیبان کوره لایه محافظ جوشکاری و غیره کاربرد دارد و علت این امر را می‌توان مقاومت مکانیکی بالای آن و مقاومت حرارتی آنها در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد معرفی کرد.

پارچه نسوز سرامیکی

 از انواع دیگر پارچه‌های نسوز پارچه نسوز سرامیکی است که اینگونه پارچه‌های نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و حرارت دارند از ویژگی‌های اساسی پارچه‌های نسوز سرامیکی می‌توان به عمر مفید و دوام طولانی آن‌ها و مقاومت در برابر شرایط سختی الکتریکی و مکانیکی و غیره اشاره کرد پارچه نسوز سرامیکی توسط ماشین‌های بافندگی تاری پودی بافته می‌شوند بعضی مواقع از رشته‌های فلزی و فلامی نت‌های شیشه‌ای در بافت پارچه‌های نسوز سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علت این امر به این خاطر است که استحکام پارچه‌های نسوز سرامیکی را بالا ببرند و این قابلیت را افزایش دهند.

پارچه نسوز سیلیکونی

 از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین پارچه‌های نسوز پارچه‌ نسوز سیلیکونی است که بسیار پرکاربرد بوده و در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه‌های سیلیکونی در دو مدل پارچه نسوز دورو سیلیکون و پارچه نسوز یک رو سیلیکون وجود دارد. این نوع از پارچه‌ها بسته به نوع کاربرد آنها در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرن، از جمله موارد استفاده از پارچه‌های نسوز سیلیکونی عبارت است از تولید کردن کیسه‌های نسوز و دستکش‌های نسوز و لباس‌های سوز که معمولاً این موارد در صنعت‌های آتش نشانی بیشتر استفاده می‌شود.

پارچه نسوز آزبست

یکی دیگر از پارچه‌های نسوز که بازار فروش بسیار خوبی دارد پارچه‌ نسوز آزبست است ویژگی‌های این نوع پارچه نسوز باعث شده است تا در زمینه‌های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد. اگر بخواهیم این کاربردها را برایتان توضیح دهیم به شرح زیر است:

عایق کاری و حرارت گیری کارخانه‌ها، ساختمان‌ها، دیگ‌های بخار و غیره.

 مواردی که ذکر شد تنها بخشی از کاربردهای این نوع پارچه‌های نسوز  و نوار پارچه فایبر فلون می‌باشد.

پارچه نسوز فایبر گلاس

 فایبرگلاس یکی از انواع مختلف پارچه‌های نسوز است که بسیار پرکاربرد است جنس این پارچه‌های نسوز از الیاف فایبر گلاس می‌باشد این نوع پارچه‌های نسوز این توانایی را دارند که بتوانند در دمای ۴۲۰ تا پانصد و شصت درجه سانتیگراد مقاومت کنند و از بین نروند البته پارچه‌ نسوز فایبر گلاس خود شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که یکی از آنها پارچه نسوز فایبرگلاس فویل دار می‌باشد این پارچه‌های نساجی مطلقاً ضد آتش می‌باشد به این معنی که توانایی مقاومت در دمای منفی ۷۳ در جهت‌ها مثبت دویست و هشتاد درجه سانتی گراد را دارند که این نکته بسیار مهم و قابل توجه ای است. 

 پارچه نسوز سیلیکا

 یکی دیگر از انواع پارچه نسوز پارچه نسوز سیلیکا  و پارچه نومکس است که در تولید موشک‌ها راکت‌ها و صنعت هوافضا کاربرد دارند از جمله ویژگی‌های اساسی پارچه‌های نسوزه سیلیکا توانایی مقاومت در برابر حرارت‌های بسیار بالا است از جمله عواملی که باعث شده این پارچه‌های نسوز در صنایع هوا و فضا مورد استفاده قرار گیرند می‌توان به مقاومت در برابر حرارت مداوم ۹۰۰ درجه سانتیگراد ای و مقاومت در برابر حرارت لحظه‌ای ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد ای اشاره کرد.

پارچه نسوز آرامید   –  پارچه نسوز کربنپارچه نسوز کربن بافت یک جهته  

جهت دانلود توضیحات پارچه نسوز به فایل فایل pdf اینجا کلیک کنید

صنعت گران طوس

پارچه نسوز آشپزخانهپارچه نسوز از کجا بخرمپارچه نسوز چیستپارچه نسوز در اصفهانپارچه نسوز سیلیکونیپارچه نسوز صنعتیپارچه نسوز فایبرگلاسپارچه نسوز فرخرید اینترنتی پارچه نسوزقیمت پارچه نسوز آشپزخانهقیمت پارچه نسوز سرامیکیکاربرد پارچه نسوزلیست قیمت پارچه نسوز

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!