نوار نسوز

نوار نسوز چیست؟

نوار نسوز از جمله محصولاتی است که به دلیل عایق بندی حرارتی مناسبی که دارد می‌تواند برای عایق بندی الکتریکی در کارخانجات مختلف به کار برده شود. نوارهای نسوز از نظر ظاهری تا حد زیادی شبیه پارچه نسوز هستند. نوارهای نسوز از نظر اندازه در سایزهای کمتر از ۲۰ سانتی متر موجود هستند. در ساخت و تولید نوار نسوز از الیاف های مختلفی استفاده می‌شود که برخی از مهم‌ترین و بیشترین الیافی که نوارهای نسوز را با آن تولید می‌کنند شامل الیاف فایبر سرامیک، فایبر گلاس و فایبر آرامید می‌باشند. در قسمت لیست محصولات سایت می توانید به بخش نوار نسوز رفته و با قیمت و انواع مختلف این نوع نوار های نسوز آشنا شوید و در صورت نیاز سفارش خرید خود را از طریق اینترنتی ثبت نمایید.

نوار نسوز چه کاربردی دارد؟

کاربردهای نوار نسوز با توجه به جنس الیافی که در آن استفاده شده است می‌تواند متفاوت باشد. جنس الیاف به کار رفته در آن می‌تواند مقاومت حرارتی آن را تعیین کند. اگر بخواهیم از پرکاربردترین نوارهای نسوز نام ببریم می‌توان به نوار نسوز سرامیکی یا نوار نسوز فایبر سرامیک اشاره کرد.

از نوارهای نسوز در موارد مختلفی استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان در عایق بندی دریچه‌های مختلف، لوله‌های اگزوز، دیگ‌های بخار و … از این نوارها استفاده کرد. بیشترین کاربرد این نوع از نوارها در مواردی است که نیاز به عایق بندی الکتریکی بالایی باشد. چون که نوار نسوز به عنوان یک عایق حرارتی خوب عمل می‌کند می‌توان از آن‌ها در موقع سخت کاری و آبکاری فلزات در صنایع فولاد، در نوار پیچی حرارت زیاد بخار آب و روغن و همچنین برای عایق کاری و آب بندی در کارگاه‌های حرارتی استفاده کرد.

Fiberglass Refractory Tape
Fiberglass tape
Mica tape
Carbon strip
Teflon Refractory Tape
Aramid anti-wear tape
Teflon adhesive tape
Graphite adhesive tape
Fiberglass Silk Fireproof Tape
Ceramic Refractory Tape and Ceramic Tape
Fiberglass Refractory Strip with Aluminum Cladding
Teflon asbestos refractory lining with aluminum cladding

نوار نسوز سرامیکی و نوار سرامیکینوار نسوز فایبرگلاس با روکش آلومنیومنوار ازبست تفلونی نسوز با روکش الومینیوم

ویدو معرفی و نقد و بررسی نوار نسوز

نوار نسوز از چه ویژگی‌ها وشاخص هایی برخوردار است؟

 

         نوار نسوز در کاهش تولید گاز گلخانه‌ای مؤثر است.

         از آسیب رسیدن به کابل‌ها در مواقع آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

         دارای مقاومت سایشی بالایی است.

         برای این که جلوی نارسایی کابل به کابل‌های مجاور را بگیریم می‌توانیم از نوار نسوز استفاده کنیم.

         وقتی که آتش سوزی صورت می‌گیرد در عناصری که از نوار نسوز در آن‌ها استفاده شده است باعث می‌شود که گاز سمی تولید نشود.

         استفاده از این نوع نوارها به دلیل مقاومت الکتریکی بالا بسیار توصیه می‌شود.

         از نظر هدایت حرارتی نوار نسوز قابلیت محدودی دارد و همین امر موجب جلوگیری از گسترش آتش سوزی در کابل‌ها و عناصر مجاور می‌شود.

         از نظر قابلیت کششی و انعطاف پذیری بسیار مطلوب و مناسب است.

         نصب آن به سادگی و آسانی صورت می‌گیرد و همچنین نصابان نیاز نیست که نگران ایمنی آن باشند چون که از ایمنی بالایی برای نصاب‌ها برخوردار است.

         در مقابله با عوامل محیطی مثل گازها، مواد شیمیایی و آب و همچنین ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است.

انواع نوار نسوزنوار کدام اند؟

نوار نسوز فایبرگلاس

نوار نسوز فایبرگلاس از الیاف شیشه‌ای ساخته شده است و از مقاومت مکانیکی و حرارتی بسیار خوبی برخوردار بوده است.

از ویژگی‌های برتر نوار نسوز فایبر گلاس این است که دارای مقاومت بالای حرارتی و مکانیکی است و در ساخت نوار فایبرگلاس نسوز از الیاف شیشه استفاده شده است. بیشترین کاربرد نوار فایبر گلاس نسوز در عایق بندی ساختمانی و آب بندی و آب و بخار در ماشین آلات الکتریکیو است.

 نوار نسوز تفلونی

                     

نوار تفلون نسوز که از تترا فلئور اتیلن ساخته شده است در بین سایر نوارهای نسوز از کاربرد بسیار زیادی برخوردار است. عمر این نوع از نوارهای نسوز بسیار بالا است چون که در تولید آن از پلیمر مخصوصی استفاده شده که مقاومت بالایی در برابر سایش دارد.

نوار نسوز سرامیکی

 

همانطور که از نامش پیداست از الیاف سرامیکی ساخته می‌شود و به شکل پارچه بوده و مقاومت مکانیکی نسبتاً مناسبی دارد. از ویژگی‌های برتر نوار نسوز سرامیکی این است که از نظر مقاومت حرارتی دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و می‌تواند دمای ۱۰۵۰ تا ۱۲۶۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند.

نوار نسوز ابریشمی

 

زمانی که بخواهند لوله‌هایی که حرارت پایینی دارند را عایق بندی کنند از نوار نصب ابریشمی استفاده می‌کنند. در ساخت و تولید نوار نسوز ابریشمی از الیاف نسوز فایبر گلاس استفاده شده است. علت این که این نوع نوارهای نسوز را نوار ابریشمی می‌نامند این است که جنس نرم و حریری دارند و از ضخامت کمی نیز برخوردار می‌باشند. از جمله مواردی که این نوع از نوارها کاربرد زیادی در آن دارند، می‌توان به مصارف خانگی و ساختمان سازی و همچنین استفاده در صنایع مختلف اشاره کرد.

 

خرید نوار نسوز

نوار نسوز چیست ؟

نوار های نسوز از جمله محصولات مورد استفاده جهت عایق بندی الکتریکی در صنایع گوناگون می باشد . این نوارها در انواع گوناگون با ساختاری متفاوت عرضه می شوند . در تولید نوارهای نسوز عناصری مانند الیاف فایبر گلاس ، فایبر سرامیک ، فایبر آرامید به کار برده می شود که هرکدام دارای کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف می باشند . این نوارها به لحاظ ساختاری دارای شباهت زیادی با پارچه های نسوز بوده اما در فاکتورهایی مانند اندازه با یکدیگر متفاوتند . نوارهای نسوز عموماً در عرض های کمتر از ۲۰ سانتیمتر به تولید می رسند .

 

کاربرد نوار نسوز

همانطور که گفته شد نوار های نسوز تولید شده از مواد گوناگون می باشند که با توجه به نوع الیاف به کار رفته در ساختار نوارها ، هرکدام دارای ویژگی هایی متفاوت از دیگریست . تفاوت در میزان مقاومت حرارتی این مواد یکی از وجوه تمایز انواع نوارهاست . با توجه به کارایی این نوارها در صنایع گوناگون می توان گفت نوارهای سرامیکی از جمله رایجترین و کاربردی ترین نوع نوارهای نسوز بشمار می آید . از جمله کاربردهای نوارهای نسوز عبارتند از :

 • کاربرد در آببندی و عایق بندی انواع دریچه ها ، خطوط لوله ، مخازن ، دیگ بخار
 • کاربرد در عایق بندی لوله های اگزوز به عنوان عایق حرارتی جهت ممانعت از حدر رفتن گرما و نوعی محافظ از ابزاری که با اگزوز برخورد دارند
 • کاربرد در سخت کاری و آبکاری فلزات در صنعت فولاد
 • آببندی و عایق بندی لوله های حرارت بخار ، آب و روغن و…

ویژگی های نوار نسوز

 • مقاومت الکتریکی بالا از جمله ویژگی های نوارهای نسوز محسوب می شود .
 • دارای قابلیت جلوگیری از انتشار آتش و ممانعت از آسیب رسیدن به کابل ها
 • قابلیت انتقال حرارتی بسیار پایین
 • انعطاف پذیری و استحکام کششی بسیار بالا
 • بالا بردن مقاومت در برابر سایش

جهت دانلود توضیحات نوار نسوز به صورت فایل pdf اینجا کلیک کنید

آپدیت ۱۴۰۰/۸/۱۲

نوار نسوز نوعی نوار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر حرارت است که از کامپوزیت اکسید آلومینیوم و الیاف سرامیک تولید می‌شود. استفاده از سرامیک در این نوارها منجر به ایجاد ویژگی‌های خاصی مثل استحکام، دوام، انعطاف پذیری و همچنین تطبیق پذیری مد نظر صنایع مختلف می‌شود. این نوار قابلیت دارد تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد حرارت را تحمل کند و هیچ آسیبی نبیند؛ این حرارت بسیاری از فلزات را کاملاً ذوب می‌کند. علاوه بر سرامیک فایبرگلس و آرامید (کِولار) نیز ممکن است در ساخت نوار نسوز به کار برده شوند.

اما ماده‌ای که باعث مقاومت حرارتی نوارنسوز می‌شود، سرامیک نیست. اکسید آلومینیومی که در این محصول به کار می‌رود باعث می‌شود در برابر  حرارت و بسیاری از مواد مثل روغن‌های داغ و فولاد ذوب شده مقاوم باشد. البته نوار نسوز شباهت زیادی با پارچه نسوز دارد اما اختلاف آن با این محصول این است که نوار عرض بسیار کمتری نسبت به پارچه دارد اما پارچه با هر عرضی قابل تولید است.

نکته جالب در مورد نوار نسوز این است که بعد از خرید این نوارها جنس بسیار سختی دارند و برای اینکه بتوان از انعطاف آنها نیز استفاده کرد باید آن را به مقداری آب آغشته کنید. بعد از اینکه نوار خشک شد، مقاومت و دوام آن چندین برابر می‌شود و ظاهر بهتری نیز دارد.پس از این کار نوار قابل استفاده خواهد بود و می‌توان از آن برای عایق بندی و پیچیدن به دور اجسام استفاده کرد.

انواع نوار نسوز و کاربردهایشان

نوارهای نسوز در انواع مختلفی مثل فایبرگلس، کولار، ابریشمی، تفلون، تفلون چسبدار، کربن، آزبست، روکش آلومینیوم و … تولید می‌شود که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارند. به طور کلی از میان کاربردهای مختلف نوار نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید واشرهایی با مقاومت حرارتی و سایشی بالا
 • حفاظت از وسایل مختلف در برابر حرارت
 • عایق بندی انواع تجهیزات صنعتی مثل دیگ بخار
 • کاهش سطح آسیب و گسترش شعله در آتش سوزی با محافظت از وسایل حساسی مثل سیم برق
 • جلوگیری از تولید دود و گازهای سمی ناشی از آتش
 • جلوگیری از پیشرفت نارسایی در یک کابل به کابل‌های دیگر
 • پوشش لوله و مدارهایی که نیاز به تحمل دمای بالایی دارند
 • عایق بندی انواع اجاق و کوره صنعتی
 • تقویت سازه‌های کامپوزیتی
 • عایق بندی لوازم الکتریکی موجود در منزل یا کارخانه

مزایای نوار نسوز در آپدیت جدید

نوار نسوز کاربردهای زیادی دارد اما محمصولات دیگری نیز هستند که ممکن است این کاربردها را داشته باشند. از این رو در ادامه مزایای این محصول نسبت به سایر محصولات را بررسی می‌کنیم:

 • استحکام و دوام بالا حتی در صورت خام بودن
 • امکان بکارگیری هر مقدار در بخش مد نظر
 • کاهش آسیب به وسایل صنعتی و کاهش زمان تعمیر آنها
 • مقاومت شیمیایی عالی در مقابل مواد شیمیایی (به خصوص در دمای بالا)
 • امکان حمل و نقل آسان
 • حداقل هدایت حرارتی
 • مقاومت الکتریکی مناسب
 • مقاومت کششی و سایشی مناسب
 • سهولت در استفاده
 • انعطاف‌پذیری

برای کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش محصولات، لطفاً با شماره تماس درج شده در بخش تماس با ما ارتباط برقرار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *