فیبر نسوز

فیبر نسوز چیست؟

فیبر نسوز شامل گروهی از انواع مختلف الیاف مصنوعی است که   به عنوان ماده ای عایق در کاربردهای گوناگونی که  درجه حرارت بسیار بالا است مورد استفاده قرار می گیرد.  این ماده نسوز با محیط زیست سازگاری کاملی دارد و می تواند در صرفه جویی انرژی بسیار موثر عمل کند.  فیبر نسوز علاوه بر عایق بودن حرارتی عالی از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار است و در کوره های گرمایشی و صنایع مختلف از آن استفاده می شود. 

ویدیو نقد و بررسی فیبر نسوز

فیبر نسوز ماده ای است که قادر به مقاومت در برابر شرایط محیطی گوناگون است. بدون اینکه این شرایط محیطی تغییرات عمده ای در خصوصیات فیزیکی وشیمیایی آن داشته باشد. شرایط محیط نه تنها تأثیر دما ، بلکه مقاومت در برابر ذوب ، شوک حرارتی ، هدایت حرارتی کم و ذخیره سازی گرمایی کم را نیز شامل می شود. اکسیدهای آلومینیوم (آلومینا) ، سیلیکون (سیلیس) و منیزیم (اکسید منیزیم) مهمترین مواد نسوز هستند. اکسید دیگری که عموماً در مواد نسوز یافت می شود ، اکسید کلسیم (آهک) است.

این ماده نسوز  با داشتن چگالی بسیار کم (۶۴ تا ۳۰۰ کیلوگرم در متر مربع) و در نتیجه تجمع گرمای بسیار کم می تواند به عنوان یک عایق حرارتی بسیار عالی عمل کند. مقاومت آن در برابر شوک حرارتی بسیار بالا  است. رسانایی پایین برای دمای پایین و متوسط فیبر نسوز نیز ​​بسیار مناسب است. البته باید بگوییم که از نظر مقاومت مکانیکی در سطح پایینی قرار دارد.  اگرچه این امر در بسیاری موارد تعیین کننده نیست. همچنین مقاومت فیبر نسوز در برابر خوردگی نیز بسیار عالی می باشد. کاربردهای اصلی آن  در ساختن کوره ها ، کارخانه های ذوب فلزات ، ریخته گری ، محافظت در برابر آتش ، عایق لوله اگزوز ، موتورها ، اتصالات حرارتی ، دیگ های بخار و غیره می باشد.  در صنایع حرارتی ، فولاد ، هوانوردی ، خودرو ، صنعت شیشه و کشتی سازی نیز از فیبر نسوز و مشتقات و محصولاتی که از این ماده نسوز ساخته شده اند استفاده فراوانی می شود. در ادامه به معرفی انواع فیبر نسوز و توضیح مختصری در خصوص هر کدام از آن ها می پردازیم:

فیبر نخ دار
فیبر فایبرگلس
فیبر استخوانی
فیبر اپوکسی
ورق پلی آمید و میلگرد پلی آمید

انواع فیبر نسوز

فیبر نسوز را می توان به طور کلی در ۵ دسته بندی مختلف جای داد که شامل : فیبر استخوانی ؛ فیبر نخ دار ، فیبر اپوکسی ، فیبر فایبر گلاس و ورق پلی امید و میلگرد پلی امید می شود.

فیبر نسوز نخ دار

ترکیباتی که در فیبر نسوز نخ دار استفاده شده است اشمل رزین فنولیک و پارچه ای است که از جنس آن از کتان ریز بافت می باشد. این ترکیبات باعث افزایش مقاومت و استحکام این نوع از فیبر ها می شود. این نوع از فیبر ها در برابر ضربه مقاومت خوبی دارند.

فیبر نسوز استخوانی

در ساختار فیبر نسوز استخوانی نیز از رزین فنولیک استفاده شده است دقیقاً مانند فیبر نسوز نخ دار اما در ساختار نوع استخوانی این فیبر از کاغذ کرانت(ماتریس) که تحت فشار بسیار بالا پخت شده است نیز استفاده می شود.  ضربه پذیری فیبر نوع استخوانی بسیار بالا بوده و همچنین مقاومت حرارتی آن نیز بسیار عالی است. این نوع از فیبرها قادر هستند دمایی تا حدود ۱۵۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند . از دیگر ویژگی های فیبر نسوز استخوانی می توان به مقاومت بالای آن در برابر الکتریسیته اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این نوع فیبر ها این است که برای سوراخ کاری ، تراشکاری و فرزکاری بسیار مناسب هستند. از کاربردهای گسترده آن می توان به استفاده از ان در قطعات صنعتی مختلف ، در تولید چرخ دنده ؛ بوشن ، بوشن جهت عایق کابل های برق استفاده نمود.

ویژگی های فیبر استخوانی و فیبر نسوز نخ دار بسیار شبیه به هم است البته تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه به بیان این تفاوت ها می پردازیم . در خصوص فیبر نسوز استخوانی باید بگوییم که استحکام این نوع از فیبر از نوع نخی بیشتر است اما در مقابل فیبر نخی فیبر استخوانی شکننده تر می باشد. احتمال لپ پَر شدن فیبر استخوانی در موقعی که می خواهیم سوراخ کاری یا پانچ انجام دهیم نسبت به نوع نخی بیشتر است.

ورق فیبر نسوز فایبرگلاس

ورق فیبر نسوز فایبرگلاس به سبب ویژگی های بی نظیر خود کاربردهای زیادی در بخش های مختلف صنایع دارد.  برای مثال می توان به عنوان عایق قطعات الکتریکی ، مکانیکی و الکترونیکی اشاره کرد. همچنین به عنوان عایق برق ، پدر های حفاری ، سفت کننده های fpc و پتانسیومتر از آن استفاده کرد.  کاربردهای این نوع فیبر بسیار گسترده است و از مقامت الکتریکی و مکانیکی بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 

فیبر نسوز آپوکسی

فیبر نسوز آپوکسی از فایبر گلاس در ساخت آن استفاده شده و برای استحکام و افزایش مقاومت آن به ساختار فیبر نسوز رزین آپوکسی و الیاف شیشه اضافه کرده اند. همچنین این نوع فیبر ها در درجه های مختلف با استانداردهای NEMA G-10 و G-11 تولید می شوند.   این ها در اندازه های استاندارد ، در محدوده ضخامت ۰/۲۵ الی ۱۰۰ میلی متر در دسترس هستند. البته ، نوعی از آن ها به صورت نوارهای اضافی  با ضخامتی بیش از ۲۴۰۰ میلی متر ، بدون اتصالات نیز برای پشتیبانی از سیم پیچ در ژنراتورها ارائه می شود. طیف گسترده ای از ورق های  ساخته شده از الیاف شیشه CSM و پارچه بافته شده با رزین های اپوکسی یا پلی استر که برای انواع مختلفی از کاربردها ارائه شده اند نیز وجود دارند. در بین فیبر های نسوز فیبر نسوز آپوکسی جزو بهترین ها در خصوص عایق حرارتی و الکتریکی به شمار می رود. این نوع فیبر های نسوز را اگر بخواهیم با فیبر نسوز نخ دار مقایسه کنیم باید بگوییم که جذب آب فیبر نسوز آپوکسی نسبت به نوع نخ دار کمتر بوده و از ضربه پذیری و استحکام بالاتری و همچنین مقاومت حرارتی بیشتری برخوردار می باشد. مقاومت حرارتی این نوع از فیبرها تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد می باشد.  از نظر تنوع رنگی این نوع فیبرها به رنگ زرد، سبز  موجود می باشند.

ورق پلی امید و میلگرد پلی امید

ورق پلی آمید و میلگرد پلی امید از پلیمر مصنوعی است که به گروه پلی آمیدها تعلق دارد. ساختار آن نیمه کریستالی بوده  و خصوصیات اصلی آن سختی ، مقاومت بسیار خوب در برابر روغن ها ، گریس ها ، حلال ها ، مواد شیمیایی و خوردگی می باشد. پلی آمید با مارک تجاری ” نایلون ” شناخته شده است. . استفاده از پلی امید در صنایع مختلف رواج دارد و به دو صورت میلگرد و ورق  می توان در بازار آن را یافت.

این نوع از ورق ها را با نام تجاری نایلون و ارتالون نیز می شناسند در سه نوع ۶۶ ، ۶ و ۶۶/۶ در بازار موجود هستندکه این دسته بندی بر اساس مقاومت شیمیایی این نوع از ورق ها تعیین می شودخواص و ویژگی های این نوع از ورق ها بسیار زیاد است که در ادامه به بیان برخی از این ویژگی ها و خواص ورق و میلگرد پلی امید می پردازیم:

 • ورق های پلی امید قادر هستند در هر گونه شرایط محیطی دوام بیاورند و در برابر فرسودگی و کهنه شدن بسیار مقاوم می باشند. شرایط گوناگون و بسیار بد جو تاثیری در ساختار فیزیکی و شیمیایی این نوع ورق ها و میلگرد ها نمی گذارد.
 • از آنجایی که این نوع از ورق ها و میلگرد ها به طور خودکار از خودشان روغن ساطع می کنند دیگر نیاز به روغن کاری آن ها به صفر می رسد.
 • از جمله کاربردهای موثر آن می توان به استفاده از آن در قطعات ریل دار و کشویی اشاره کرد زیرا ضریب اصطکاک این نوع ورق ها و میلگردها بسیار پایین است.
 • در برابر نیروهای کششی مقاومت ورق ها و میلگرد های پلی امید بسیار زیاد است و همچنین از نظر نیروی تراکم نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارند.
 • بسیار راحت و آسان می توان این نوع از ورق ها و میلگرد ها را ماشین کاری کرد از ویژگی این نوع ورقها این است که در هنگام ماشین کاری به راحتی تراشه ها شکسته و خرد می شوند.
 • از دیگر خواص این نوع ورق ها این است که در برابر بخار و حرارت مقاومت بالایی دارند و با توجه به نوع آن قادر هستند دمایی بین ۲۰۰ تا ۲۷۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند.
 • استفاده از این نوع ورق ها برای ساختن قطعات فولادی مثل چرخ دنده و رینگ و بوش می تواند بسیار عالی باشد زیرا در برابر ضربه و سایش بسیار مقاوم هستند و قدرت اصطکاک این نوع از میلگردها و ورق ها نیز بسیار بالا می باشد.

آپدیت ۱۴۰۰/۰۸/۱۲

فیبر نسوز یک ماده صنعتی بسیار پرکاربرد است که از تکه‌های باریک و ریز چوب که قبلا در آب به شکل خمیر در آمده‌اند و با رزین و چسب ترکیب شده‌اند، تشکیل شده است. این خمیر زیر دستگاه پرس می‌شود و در ابعاد مختلف و به صورت مسطح تولید می‌شود. ویژگی این فیبر مسطح بودن و صاف بودن آن است و اغلب به رنگ قهوه‌ای تیره دیده می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی‌های فیبر نسوز در صنایع تحمل حرارت بسیار زیاد، انتقال کم حرارت، مقاومت در برابر جریان الکتریکی، دوام، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش، چگالی پایین، استحکام بالا، انبساط و انقباض کم در مواجه با حرارت، قابلیت برشکاری، تراشکاری و فرزکاری و قیمت به صرفه است. ضمناً شایسته ذکر است که این نوع فیبر در مصارف خانگی نیز کاربرد داشته و البته در صنایع کاربردهای متنوعی نیز دارد.

کاربردهای فیبر نسوز در آپدیت جدید

در قسمت قبل به برخی از کاربردهای فیبر نسوز اشاره کردیم. اما در این مورد باید گفت که این فیبر انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها کاربرد خاص خودشان را دارند. اما فارغ از نوع فیبر، می‌توان گفت که تمام فیبرهای نسوز می‌توانند برای کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار بگیرند. کاربردهای این محصول شامل:

 • عایق بندی تجهیزات صنعتی مثل کوره‌ها، دیگ بخار، کارخانجات ذوب و ریخته گری
 • عایق لوله‌ها اگزوزهای صنعتی
 • محافظت از ساختمان در برابر آتش سوزی
 • ساخت اتصال و بندهای ضد حرارتی در تجهیزاتی که به گرمای زیادی احتیاج دارند
 • به کارگیری در صنایع خودرو، کشتی سازی و هوانوردی
 • ساخت واشر

نکات قابل توجه در هنگام خرید فیبر نسوز

اگر قصد خرید فیبر نسوز را داشته باشید، باید به یک سری از نکاتی که بسیار کاربردی بوده و می‌تواند به خرید راحت‌تر شما کمک کند توجه داشته باشید. در ادامه به ویژگی‌هایی از فیبر نسوز با کیفیت که می‌تواند به خرید شما کمک کند اشاره می‌کنیم:

 • فیبر نسوز باید چگالی و وزن کمی داشته باشد
 • میزان جذب رطوبت آن کم باشد
 • ضخامت و ابعاد آن یکپارچه و یکنواخت باشد
 • هیچگونه زدگی، سوراخ، پارگی و یا رنگ پریدگی بر سطح محصول دیده نشود
 • مقاومت محصول در برابر کشش، تراکم و حرارت بالا باشد
 • بهتر است ابتدا به مقدار کم تهیه شود و بعد در صورت تایید کیفیت فیبر، دوباره به اندازه کافی خریداری شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!