سرامیک نسوز

سرامیک نسوز چیست ؟

سرامیک های نسوز عمدتاً از موادی ساخته شده اند که قابلیت تحمل دمای بسیار بالا را دارند و در محیط هایی با دمای زیاد می توانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند. برای مثال در کوره ها . اهمیت اقتصادی و استراتژیک این سرامیک ها بسیار قابل توجه است و بهبود عملکرد آنها یک چالش اساسی برای این صنایع محسوب می شود. استفاده از سرامیک های نسوز در جاهایی که احتمال آتش سوزی یا گرمای زیاد است می تواند بسیار از نظر اقتصادی و ایمنی  به صرفه باشد. در انتخاب سرامیک نسوز باید نوع محیط کاری که قرار است ازآن استفاده شود را در نظر بگیریم. از ویژگی های خوب سرامیک های نسوز این است که علاوه بر تحمل درجه حرارت بالا قادر هستند در برابر تخریب ناشی از گرمای زیاد ، خوردگی شیمیایی و … مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند. و به عنوان یک عایق حرارتی عالی عمل کنند. ویژگی های بی نظیر سرامیک نسوز باعث می شود که بتوان از آن در زمینه های مختلفی استفاده کرد.

فراتر از مقاومت در برابر دما، مواد سرامیکی نسوز دارای بسیاری از قابلیت   های دیگر مانند مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و خوردگی ، عایق حرارتی بالا و مقاومت مکانیکی ، انبساط حرارتی کم و مقاومت در برابر سایش فوق العاده نیز هستند.  سرامیک های نسوز سرامیک های ویژه ای  هستند که در برابر درجه حرارت بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند و تحمل آن ها در برابر درجه حرارت بالا بسیار زیاد است.. آنها زیر مجموعه ای از مواد نسوز را تشکیل می دهند.

نسوزها در “صنایعی که با آتش سر و کار دارند ” بخصوص در آسترهای کوره های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها می توانند انرژی گرمایی بسیار بالایی را تحمل کنند. دمایی که قادر هستند سرامیک های نسوز تحمل کنند بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد است.

بدون این مواد بسیار پرکاربرد مطمئناً در زمینه های مختلفی زندگی روزمره ما با مشکلاتی رو به رو می شد.  در واقع ما از سرامیک های نسوز می توانیم در بسیار از مکان ها و محیط هایی که حرارت بسیار بالایی وجود دارد به عنوان یک روکش عالی و مناسب استفاده نماییم.

Ceramic blankets
Bulk ceramic fibers
Refractory ceramic board
Ceramic Refractory Fabric
Ceramic yarn or fireproof rope
Ceramic refractory adhesive
Ceramic Refractory Tape
Ceramic fiber packing
Ceramic Piper
Ceramic fiber module

مزایای بی نظیر سرامیک نسوز

سرامیک های نسوز مدیون  دانش فنی گذشته ، به ویژه صنایع دستی سرامیک (به ویژه ظروف سفالی و چینی) ، و سپس صنایع ساختمانی (آجر ساختمانی ، تراس ، مواد بهداشتی و …) است.

تمام سرامیک های نسوز یک ویژگی مشترک دارند: خصوصیات استفاده آنها غالباً وابسته به ساختار آنها در مقیاس ریزساختار است.  که معمولاً از میکرومتر تا میلی متر متغیر است. این ناحیه میانی بین میکروسکوپی و ماکروسکوپی یک پارامتر کلیدی برای فهم بیشتر خصوصیات و مکانیسم های فرسایش این سرامیک ها  می باشد.

جدای از درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر نفوذ ناپذیری مواد شیمیایی که از اصلی ترین خصوصیات نسوز است ، سرامیک های نسوز قادر هستند در برابر ترکیبات شیمیایی ، خوردگی و همچنین فشارهایی که بر آن وارد می شوند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهند.

 

نسوز ها مواد سرامیکی هستند که برای مقاومت در برابر درجه حرارت بسیار بالا (بیش از ۱۰۰۰ درجه فارنهایت [۵۳۸ درجه سانتیگراد]) که در ساخت تجهیزات و محصولات مدرن با آن روبرو هستیم  طراحی شده اند. بنابر این با توجه به  مقاوم بودن آن ها در برابر حرارت بالا  ، از آنها برای محیط هایی با دمای بالا و در بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده می شود.

علاوه بر مقاومت در برابر استرس حرارتی و سایر پدیده های فیزیکی ناشی از گرما  مناسب هستند. ، نسوز های سرامیکی می توانند در برابر سایش فیزیکی و خوردگی ناشی از مواد شیمیایی مقاومت کنند. بنابراین ، آنها برای ساخت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی بسیار پرکاربرد می باشند.

 

فرآورده های نسوز معمولاً در یکی از دو دسته گسترده قرار می گیرند: اشکال از پیش ساخته یا ترکیبات بدون فرم ، که اغلب به آنها نسوزهای خاص یا یکپارچه گفته می شود. دوم  ، الیاف سرامیکی نسوز  که  در دماهای بسیار بالاتر عایق بندی می شوند. آجر ها و سرامیک های نسوز جزوی از مواد نسوز هستند و از نظر تاریخی اکثریت تولیدتا نسوز را به خود اختصاص داده اند.

مواد نسوز در تمام اشکال و اندازه ها عرضه می شوند. برای استفاده در کف و دیوارها می توان آنها را فشرده یا قالب زد و در شکل ها و گروه های در هم تنیده تولید و یا به شکل های منحنی مختلفی استفاده کرد . بعضی از قطعات نسوز کوچک هستند و هندسه پیچیده و ظریفی دارند. برخی دیگر به شکل بلوک های پیش ساخته یا چدن ،  و سنگین وزن هستند و وزن آنها ممکن است چندین تن باشد.

 یک سرامیک نسوز خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک سرامیک خوب باید  بتواند  در برابر شوک حرارتی بسیار عالی عمل کند. این امر با تغییر در  ساختار آنها حاصل می شود. ریز ساختارهای نسوز سرامیکی در مقایسه با سرامیک های سنتی مانند چینی ، خشت ، مانند آجر ، کاملاً درشت و خام است. بیشتر محصولات نسوز سرامیکی بسیار متخلخل هستند. تخلخل یکی دیگر از ویژگیهای اساسی نسوزهای سرامیکی است. این بدان معناست که فضاهای هوا در مواد وجود دارند.. وجود منافذ ، مقاومت تحمل بار مواد را کاهش می دهد. این امر همچنین حساسیت را در برابر شوک حرارتی مواد کاهش می دهد.

نسوزهای اصلی شامل ترکیبات کروم ، منیزیم ، دولومیت و سایر مواد است. از پریکلاز برای ساختن آجرهای سرامیکی استفاده می شود. پریکلاز از کربنات منیزیم ، MgCO3 تولید می شود. آجرهای منیزیا را می توان به صورت شیمیایی ، پیوند خورده ، سوزاند. آجر کروم نوع دیگری از نسوز اولیه است. این ماده از سنگ معدن کروم تولید شده است که محلول های جامد پیچیده ای از کانی های اکسید از جمله کروم و مگنتیت را دارا می باشد.

بررسی برخی محصولات سرامیکی نسوز

برد های نسوز سرامیکی

دمایی که بردهای نسوز سرامیکی قادر هستند تحمل کنند چیزی بیش از ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد می باشد . از بردهای نسوز سرامیکی در درب کوره های پخت، دیوارهای کاذب و سقف کوره های پخت استفاده می شود. مقاومت در برابر شوک های حرارتی از ویژگی های منحصر به فرد بردهای نسوز سرامیکی می باشد.

طناب نسوز سرامیکی

طناب های نسوز سرامیکی از دیگر محصولات سرامیکی نسوز هستند که مقاومت کششی و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند .آن ها به شکل گرد و چهار گوش و دارای سطحی مقطع می باشند. از کاربردهای طناب نسوز سرامیکی به موارد زیر می توان اشاره کرد.

کاربرد ها:

 • درک وره های الفین در صنایع پتروشیمی برای واشربندی استفاده گسترده ای از طناب نسوز سرامیکی می شود.
 • برای درگیری دریچه های مشتعل متوسط می توان از طناب های سرامیکی استفاده کرد.
 • در کوره های صنایع فولادی برای درزگیری داکت کاربرد دارند.
 • در صنایع شیمیایی و برای درزگیری کوره های لاین ضد اسید و همچنین واشر بندی آن ها از طناب های نسوز سرامیکی استفاده می شود.

عایق پشم سرامیکی

یکی از عایق های نسوز عالی که از مقاومت خوبی هم برخوردار هست عایق پشم سرامیکی می باشد که در ساختار آن اکسید آلومینیوم و سیلیس وجود دارد. و می تواند حرارتی در حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. پشم های سرامیکی به عنوان عایق صوتی و حرارتی کاربردهای گسترده ای در بخش های مختلف دارند. از مهم ترین کاربردهای پشم سرامیکی می توان به استاده از آن در کوره های القایی و الکتریکی به عنوان یک عایق الکتریکی و حرارتی نام برد.

پارچه نسوز سرامیکی

در ساخت این نوع از پارچه ها از الیاف های سرامیکی استفاده شده و به همین دلیل آن ها قادر هستند در دمای بالای ۱۲۶۰ سانتیگراد مقاومت حرارتی خوبی داشته باشند و به عنوان پارچه های مقاوم در برابر گرما شناخته می شوند. این نوع پارچه ها به دو صورت مسلح ( سیم دار) و ساده  و با ضخامت های ۱.۵ ، ۲، ۳ و ۵ میلی متر و در عرض های ۳ ، ۵ ، ۷ ، ۱۰ و ۱۰۰ سانتی متر در بازار موجود هستند.

پتوی نسوز سرامیکی

این نوع محصول بسیار انعطاف پذیر بوده و از الیاف سرامیکی فله در ساخت آن استفاده شده است. این نوع پتوها همان طور که از نامشان پیدا است نسوز هستند  و دارای استحکام کششی ۴۰ تا ۱۲۰ kpa می باشند و در ضخامت های ۵ تا ۶۰ میلی متر تولید می شوند. از کاربردهای پتوی نسوز سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در کوره های عملیاتی حرارتی به عنوان آستر کاری سطح های داغ کوره ها استفاده می شود.
 • در کوره های گرمایش مجدد به عنوان عایق پشتیبان استفاده می شود
 • در کوره های آنیلینگ به عنوان درز بند حرارتی می توان از پتو نسوز سرامیکی استفاده نمود.
 • در نازل های ریخته گری استفاده از پتوی نسوز سرامیکی به عنوان پوشش بسیار پرکابرد است.
 • در کوره های ذوب و نگهدارنده می توان از آن ها برای آستر کاری این نوع کوره ها استفاده کرد.
 • در دیگ های بخار نیز از پتوهای نسوز سرامیکی استفاده گسترده ای می شود.

 

۲ دیدگاه

 • سرامیک نسوز هر سایزی بخاهیم قابل اجراس یا سایزش بی نهایت نیست

  • ممنون از نظر لطف شما
   سرامیک های نسوز در هر سایزی قابل اجرا می باشد جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۳۳۹۸۷۶۵۰ و یا ۰۹۱۲۱۴۵۲۰۹۴ در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *