سرامیک نسوز

سرامیک نسوز چیست ؟

سرامیک های نسوز عمدتاً از موادی ساخته شده اند که قابلیت تحمل دمای بسیار بالا را دارند و در محیط هایی با دمای زیاد می توانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند. برای مثال در کوره ها . اهمیت اقتصادی و استراتژیک این سرامیک ها بسیار قابل توجه است و بهبود عملکرد آنها یک چالش اساسی برای این صنایع محسوب می شود. استفاده از سرامیک های نسوز در جاهایی که احتمال آتش سوزی یا گرمای زیاد است می تواند بسیار از نظر اقتصادی و ایمنی  به صرفه باشد. در انتخاب سرامیک نسوز باید نوع محیط کاری که قرار است ازآن استفاده شود را در نظر بگیریم. از ویژگی های خوب سرامیک های نسوز این است که علاوه بر تحمل درجه حرارت بالا قادر هستند در برابر تخریب ناشی از گرمای زیاد ، خوردگی شیمیایی و … مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند. و به عنوان یک عایق حرارتی عالی عمل کنند. ویژگی های بی نظیر سرامیک نسوز باعث می شود که بتوان از آن در زمینه های مختلفی استفاده کرد.

مشخصات فنی سرامیک نسوز
انواع بدر-پتو-پنبه-نخ-نوار-پارچه
رنگ سفید
ابعاد عرض ۳ سانت الی ۱۰۰ سانت
تولید کننده وارد داتی – واد کننده: نسوز طوس
تحمل دما ۱۲۶۰ -۱۴۳۰
نحوه عرضه رولی یا کیلویی

فراتر از مقاومت در برابر دما، مواد سرامیکی نسوز دارای بسیاری از قابلیت   های دیگر مانند مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و خوردگی ، عایق حرارتی بالا و مقاومت مکانیکی ، انبساط حرارتی کم و مقاومت در برابر سایش فوق العاده نیز هستند.  سرامیک های نسوز سرامیک های ویژه ای  هستند که در برابر درجه حرارت بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند و تحمل آن ها در برابر درجه حرارت بالا بسیار زیاد است.. آنها زیر مجموعه ای از مواد نسوز را تشکیل می دهند.

سرامیک-نسوز

نسوزها در “صنایعی که با آتش سر و کار دارند ” بخصوص در آسترهای کوره های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها می توانند انرژی گرمایی بسیار بالایی را تحمل کنند. دمایی که قادر هستند سرامیک های نسوز تحمل کنند بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد است.

بدون این مواد بسیار پرکاربرد مطمئناً در زمینه های مختلفی زندگی روزمره ما با مشکلاتی رو به رو می شد.  در واقع ما از سرامیک های نسوز می توانیم در بسیار از مکان ها و محیط هایی که حرارت بسیار بالایی وجود دارد به عنوان یک روکش عالی و مناسب استفاده نماییم.

مزایای بی نظیر سرامیک نسوز

سرامیک های نسوز مدیون  دانش فنی گذشته ، به ویژه صنایع دستی سرامیک (به ویژه ظروف سفالی و چینی) ، و سپس صنایع ساختمانی (آجر ساختمانی ، تراس ، مواد بهداشتی و …) است.

تمام سرامیک های نسوز یک ویژگی مشترک دارند: خصوصیات استفاده آنها غالباً وابسته به ساختار آنها در مقیاس ریزساختار است.  که معمولاً از میکرومتر تا میلی متر متغیر است. این ناحیه میانی بین میکروسکوپی و ماکروسکوپی یک پارامتر کلیدی برای فهم بیشتر خصوصیات و مکانیسم های فرسایش این سرامیک ها  می باشد.

جدای از درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر نفوذ ناپذیری مواد شیمیایی که از اصلی ترین خصوصیات نسوز است ، سرامیک های نسوز قادر هستند در برابر ترکیبات شیمیایی ، خوردگی و همچنین فشارهایی که بر آن وارد می شوند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهند.

 

نسوز ها مواد سرامیکی هستند که برای مقاومت در برابر درجه حرارت بسیار بالا (بیش از ۱۰۰۰ درجه فارنهایت [۵۳۸ درجه سانتیگراد]) که در ساخت تجهیزات و محصولات مدرن با آن روبرو هستیم  طراحی شده اند. بنابر این با توجه به  مقاوم بودن آن ها در برابر حرارت بالا  ، از آنها برای محیط هایی با دمای بالا و در بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده می شود.

علاوه بر مقاومت در برابر استرس حرارتی و سایر پدیده های فیزیکی ناشی از گرما  مناسب هستند. ، نسوز های سرامیکی می توانند در برابر سایش فیزیکی و خوردگی ناشی از مواد شیمیایی مقاومت کنند. بنابراین ، آنها برای ساخت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی بسیار پرکاربرد می باشند.

 

فرآورده های نسوز معمولاً در یکی از دو دسته گسترده قرار می گیرند: اشکال از پیش ساخته یا ترکیبات بدون فرم ، که اغلب به آنها نسوزهای خاص یا یکپارچه گفته می شود. دوم  ، الیاف سرامیکی نسوز  که  در دماهای بسیار بالاتر عایق بندی می شوند. آجر ها و سرامیک های نسوز جزوی از مواد نسوز هستند و از نظر تاریخی اکثریت تولیدتا نسوز را به خود اختصاص داده اند.

مواد نسوز در تمام اشکال و اندازه ها عرضه می شوند. برای استفاده در کف و دیوارها می توان آنها را فشرده یا قالب زد و در شکل ها و گروه های در هم تنیده تولید و یا به شکل های منحنی مختلفی استفاده کرد . بعضی از قطعات نسوز کوچک هستند و هندسه پیچیده و ظریفی دارند. برخی دیگر به شکل بلوک های پیش ساخته یا چدن ،  و سنگین وزن هستند و وزن آنها ممکن است چندین تن باشد.

 یک سرامیک نسوز خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک سرامیک خوب باید  بتواند  در برابر شوک حرارتی بسیار عالی عمل کند. این امر با تغییر در  ساختار آنها حاصل می شود. ریز ساختارهای نسوز سرامیکی در مقایسه با سرامیک های سنتی مانند چینی ، خشت ، مانند آجر ، کاملاً درشت و خام است. بیشتر محصولات نسوز سرامیکی بسیار متخلخل هستند. تخلخل یکی دیگر از ویژگیهای اساسی نسوزهای سرامیکی است. این بدان معناست که فضاهای هوا در مواد وجود دارند.. وجود منافذ ، مقاومت تحمل بار مواد را کاهش می دهد. این امر همچنین حساسیت را در برابر شوک حرارتی مواد کاهش می دهد.

نسوزهای اصلی شامل ترکیبات کروم ، منیزیم ، دولومیت و سایر مواد است. از پریکلاز برای ساختن آجرهای سرامیکی استفاده می شود. پریکلاز از کربنات منیزیم ، MgCO3 تولید می شود. آجرهای منیزیا را می توان به صورت شیمیایی ، پیوند خورده ، سوزاند. آجر کروم نوع دیگری از نسوز اولیه است. این ماده از سنگ معدن کروم تولید شده است که محلول های جامد پیچیده ای از کانی های اکسید از جمله کروم و مگنتیت را دارا می باشد.

بررسی برخی محصولات سرامیکی نسوز

برد های نسوز سرامیکی

دمایی که بردهای نسوز سرامیکی قادر هستند تحمل کنند چیزی بیش از ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد می باشد . از بردهای نسوز سرامیکی در درب کوره های پخت، دیوارهای کاذب و سقف کوره های پخت استفاده می شود. مقاومت در برابر شوک های حرارتی از ویژگی های منحصر به فرد بردهای نسوز سرامیکی می باشد.

طناب نسوز سرامیکی

طناب های نسوز سرامیکی از دیگر محصولات سرامیکی نسوز هستند که مقاومت کششی و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند .آن ها به شکل گرد و چهار گوش و دارای سطحی مقطع می باشند. از کاربردهای طناب نسوز سرامیکی به موارد زیر می توان اشاره کرد.

کاربرد ها:

 • درک وره های الفین در صنایع پتروشیمی برای واشربندی استفاده گسترده ای از طناب نسوز سرامیکی می شود.
 • برای درگیری دریچه های مشتعل متوسط می توان از طناب های سرامیکی استفاده کرد.
 • در کوره های صنایع فولادی برای درزگیری داکت کاربرد دارند.
 • در صنایع شیمیایی و برای درزگیری کوره های لاین ضد اسید و همچنین واشر بندی آن ها از طناب های نسوز سرامیکی استفاده می شود.

عایق پشم سرامیکی

یکی از عایق های نسوز عالی که از مقاومت خوبی هم برخوردار هست عایق پشم سرامیکی می باشد که در ساختار آن اکسید آلومینیوم و سیلیس وجود دارد. و می تواند حرارتی در حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. پشم های سرامیکی به عنوان عایق صوتی و حرارتی کاربردهای گسترده ای در بخش های مختلف دارند. از مهم ترین کاربردهای پشم سرامیکی می توان به استاده از آن در کوره های القایی و الکتریکی به عنوان یک عایق الکتریکی و حرارتی نام برد.

پارچه نسوز سرامیکی

در ساخت این نوع از پارچه ها از الیاف های سرامیکی استفاده شده و به همین دلیل آن ها قادر هستند در دمای بالای ۱۲۶۰ سانتیگراد مقاومت حرارتی خوبی داشته باشند و به عنوان پارچه های مقاوم در برابر گرما شناخته می شوند. این نوع پارچه ها به دو صورت مسلح ( سیم دار) و ساده  و با ضخامت های ۱.۵ ، ۲، ۳ و ۵ میلی متر و در عرض های ۳ ، ۵ ، ۷ ، ۱۰ و ۱۰۰ سانتی متر در بازار موجود هستند.

پتوی نسوز سرامیکی

این نوع محصول بسیار انعطاف پذیر بوده و از الیاف سرامیکی فله در ساخت آن استفاده شده است. این نوع پتوها همان طور که از نامشان پیدا است نسوز هستند  و دارای استحکام کششی ۴۰ تا ۱۲۰ kpa می باشند و در ضخامت های ۵ تا ۶۰ میلی متر تولید می شوند. از کاربردهای پتوی نسوز سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در کوره های عملیاتی حرارتی به عنوان آستر کاری سطح های داغ کوره ها استفاده می شود.
 • در کوره های گرمایش مجدد به عنوان عایق پشتیبان استفاده می شود
 • در کوره های آنیلینگ به عنوان درز بند حرارتی می توان از پتو نسوز سرامیکی استفاده نمود.
 • در نازل های ریخته گری استفاده از پتوی نسوز سرامیکی به عنوان پوشش بسیار پرکابرد است.
 • در کوره های ذوب و نگهدارنده می توان از آن ها برای آستر کاری این نوع کوره ها استفاده کرد.
 • در دیگ های بخار نیز از پتوهای نسوز سرامیکی استفاده گسترده ای می شود.

آپدیت ۱۴ فروردین ۱۴۰۱

صفحه سرامیکی نسوز چیست؟

صفحه سرامیکی نسوز به دسته ای از عایق های سرامیکی گفته می شود که با نام برد سرامیکی نسوز نیز قابل شناسایی هستند.

صفحه سرامیک نسوز چیست

این سرامیک های نسوز، جز گروه مواد مقاوم در برابر حرارت به شمار می آید و کاملاً ضد حریق و اشتعال است و نسبت به سایر الیفا و مواد نسوز، مقاومت بالاتری را برخوردار هستند.

صفحه سرامیکی نسوز، تشکیل شده از کامپوزیت هایی از الیاف سرامیکی هستند که دوام و تحمل بالایی را در برابر حرارت های بالا داشته و هم چنین در اثر شوک های حرارتی، و سایش و لکه گیری بسیار با کیفیت و مقاوم هستند.

در استفاده ار صفحات سرامیکی نسوز، باید حتماً از ماسک و دستگش استفاده نمود زیرا الیاف به کار برده شده در این محصول ممکن است حساسیت ایجاد نماید.

سرامیک های نسوز مواد مهندسی شده بسیار مقاوم در برابر حرارت هستند که برای مقاومت در برابر دماهای شدید مورد نیاز در تولید و سایر فرآیندهای صنعتی طراحی شده اند. سرامیک های نسوز شامل سرامیک های فنی، سرامیک های حرارتی، سرامیک های با دمای بالا (HTCs) و سرامیک های با دمای فوق العاده بالا (UHTCs) هستند.

 

خرید صفحه سرامیکی نسوز

خرید صفحه سرامیکی نسوز، به عنوان محصولی کاربردی در صنایع می تواند نیاز شما را به خوبی براورده سازد.

نسوز طوس با ارائه صفحات نسوز سرامیکی همراهی مطمئن برای بوده و بردهای نسوز سرامیکی را با کیفیتی عالی و مقاوم به شما عرضه می نماید.

صفحه نسوز سرامیکی اراده شده توسط نسوز طوس، مناسب با نوع نیاز و جنس کار شما به فروش می رسد تا مشتریان عزیز را با رسلیقه ای همراهی نماید.

صفحه سرامیکی نسوز را در سایت نسوز طوس  به راحتی و بدون هیچ واسطه ای می توانید تهیه نمود. این محصول پرطرفدار را می توانید با اطمینان  و با کیفیت بالا از سایت نسوز طوس  خریداری نمایید.

در نسوز طوس علاوه بر صفحه سرامیکی نسوز، محصولاتی مانند چسب مقاوم در برابر آب جوش، انواع چسب نسوز فلز، نخ نسوز، پنبه نسوز، پارچه های نسوز را خریداری نمایید.

فروشگاه نسوز طوس، صفحه سرامیکی نسوز را در سایز هایمورد نظر شما و با کیفیتی مرغوب به شما عرضه نموده و روش های خرید را برای مشتریان عزیز بسیار اسان نموده است.

این ورق صفحه سرامیکی نسوز ارائه شده توسط نسوز طوس، دارای ضمانت و گارانتی بوده تا شما با خیال آسوده محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

قیمت خرید صفحه سرامیکی نسوز

 

قیمت خرید صفحه سرامیکی نسوز

یکی از موارد مهمی که در حین خرید صفحه سرامیکی نسوز باید در نظر داشت این است محصولی با کیفیت را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری نمایید تا در حین استفاده، ایمنی بالایی  را دریافت نمایید.

به همین جهت دقت نمایید که صفحه سرامیکی نسوز بی کیفیت و با قیمت پایین خریداری نکنید تا ایمنی خود و کارتان را به خطر بیاندازید.

فروش صفحه عرضه شده در نسوز طوس، دارای کیفیت بی نظیر بوده و از نظر قیمت در برابر سایر رقبا، بسیار مناسب  بوده و ایمنی کار شما را تضمین می نماید.

نسوز طوس ، بعنوان یک شرکت موفق، صفحه سرامیکی نسوز را قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه به مشتریان عزیز ارائه می دهد که از نظر کیفیت بسیار مرغوب و مناسب است.

برای این شرکت رضایت مشتریان در اولویت قرار دارد. تمامی محصولات تضمین شده و با قیمتی مناسب به فروش
میرود که لیست قیمت ها در سایت نیز قابل مشاهده است.

ویژگی‌های صفحه سرامیکی نسوز

برخی از خواص و ویژگی های برد سرامیکی نسوز را در زیر اشاره می نماییم.

این محصول نسوز، در برابر حرارت تا ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد تحمل داشت و حرارت و چریان الکتریسیته را به مقدار بسیار کم انتقال می دهد.

این صفحه سرامیکی نسوز، حرارت را خیلی کم ذخیره می کند که به یک محصول ایمن در برابر حرارت تبدیل شده است.

این برد سرامیکی نسوز، به دلیل وزن بسیار کم خود یکی از جایگزین های مناسب برای عایق کردن کوره هاست تا استفاده از فولاد را به کمترین حد ممکن برساند.

این محصول نسبت به شوک های حرارتی و دمای متفاوت بسیار مقاوم است و مواد شیمیایی به جز هیدروفلوئور، فسفر، هیدروکلریک و اسید سولفوریک بر آن اثری نخواهد داشت.

از ویژگی های برجسته این محصول، برش و شکل دادن آسان آن به شمار می آید.

این بردهای نسوز سرامیکی، عایق خوبی برای صدا بوده و در برابر نفوذ برخی فلزات مقاوم است و هیچ گونه آزبست را در خود ندارد.

کاربردهای صفحه سرامیکی نسوز

صفحه نسوز سرامیکی ، دارای کاربردهای متنوعی بوده است که می توان به برخی از انها اشاره نمود.

کاربردهای سرامیک های نسوز شامل رشد کریستالی نیمه هادی ها، متالورژی و تولید فولاد، تولید شیشه، سلول های سوختی اکسید جامد (SOFCs)، راکتورهای هسته ای، قطعات هوافضا و خودرو، پوشش های سرامیکی محافظ و ابزارآلات صنعتی است.

کاربرد سرامیک نسوز

این برد نسوز سرامیکی، برای عایق کردن کوره‌های صنعتی مناسب است و در برابر آتش و حریق در کوره ها بسیار مقاومت دارد.

از این محصول می توان برای درزبندی در موقعیت هایی با درجه حرارت بالا استفاده نمود و بعنوان مانعی برای گرما در صنایع استفاده نمود. هم چنین از صفحات سرامیکی نسوز می توان در طلاسازی بهره مند شد.

 

۵ دیدگاه

  • ممنون از نظر لطف شما
   سرامیک های نسوز در هر سایزی قابل اجرا می باشد جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۳۳۹۸۷۶۵۰ و یا ۰۹۱۲۱۴۵۲۰۹۴ در تماس باشید

 • من یک صفحه سرامیکی مسطح با حداقل سطح مقطع ۴۰ * ۵۰ میخواهم که بتواند تا دمای بالا ۱۰۰۰ سانتیگراد را تحمل کند و برای کوره میخواهد که با شعله مستقیم در تماس باشدبار وارده زیاد نیست ظروف است
  بفرمایید حدود قیمت این سرامیک چقدر میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *