ورق میکا

ورق میکا   Mika Sheet  چیست؟

ترکیبات شیمیایی میکا Mika  آن را در گروه سیلیکات های آلومینیوم قرار می دهد که دارای خواص فیزیکی فوق العاده ای است . از قابلیت های خاص میکا به عنوان یک ماده معدنی می توان به امکان برش و ساخت قطعات بسیار باریک با ضخامت ثابت اشاره کرد . تحمل حرارتی آن بالای ۱۰۰۰ درجه  سانتیگراد یا ۱۸۳۰ درجه فارنهایت است . همچنین میکا دود نمی شود و بازدارنده آتش و غیر قابل اشتعال است . استقامت الکتریکی میکا بالای ۲۵ Kv/mm می باشد . از دیگر مشخصه های اصلی میکا مقاومت در برابر قوس الکتریکی و قابلیت عبور امواج مایکروویو است . میکا در برابر آب و مواد شیمیایی از جمله اسیدها ، حلال ها ، بازها و روغن های معدنی ، پایدار و مقاوم بوده و دارای قابلیت ارتجاعی بالایی است . همچنین در برابر فشار ، ضربه ، کشش و خم شدن بسیار مقاوم است .

مواد تشکیل دهنده ورق میکا

ورق های میکا نسوز از مسکویت یا کاغذ میکا فلوگوپیت تشکیل شده است که آغشته به رزین  مخصوصی میباشد.  محصول تولید شده نوعی ورق میکا با سختی بسیار بالا برای استفاده در بخش های مختلف،ازجمله برای جداکننده ها واستفاده به عنوان نگهدارنده و پرکننده عایق بین فضاهای خالی میباشد .

میکا به دلیل کریستال هایی که بوجود می آورد به رنگ های متفاوتی به رنگ های ازبیرنگ تا سبز ،قهوه ای وسیاه میل می کند.

ابعاد ورق های میکا

ابعاد ورق های میکا – Sheet  Mika خشک از ۰/۱۳ میلیمتر الی ۲۰ میلیمتر و در ابعاد ۱۰۰×۶۰ سانتیمتر و۱۰۰×۲۰۰ قابل عرضه میباشند و قابل برش به همه ابعاد و اشکال مورد نیاز صنایع قایب برش هستند.

 

ورق های میکا نرم و یا به اصطلاح میکا رولی و یا نوار میکا از ترکیب میکا و الیاف های نسوز تشکیل شده اند و کاربرد آن ها در موارد خم های غیر مسطح و نیاز به میکا هستند این میکا های رولی در ضخامت های ۰/۲ میلیمتر الی ۱ میلیمتر موجود هستند که به صورت نوار هایی در عرض ۱ الی ۱۰۰ سانتیمتر به صورت استاندارد موجود است.

 

ورق های میکای نرم خواص الکتریکی مطلوب و مقاومت مکانیکی بسیار مناسبی دارندواز خواص دیگر آنها اینست که مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت از خود نشان می دهد و قابلیت اره شدن دارندو به راحتی برش داده شود که این خصوصیت باعث پرکاربردی این محصول در صنایع مختلف شده است و با استفاده از شیوه های تجاری مطلوب به اشکال دلخواه برش داده شود ویا پانچ شود.

کاربردهای مختلف ورق میکا MIKA SHEET

  • مصارف ساختمانی میکا : پوششهای سلولزی بانامهای مختلف و پوششهای مختلف خارجی و استفاده بعنوان عایق
  • مصارف تزئینی میکا : شمع سازی ، گل سازی ، مجسمه سازی
  • مصارف آرایشی میکا : لوازم آرایشی مانند : ماتیک ، انواع سایه ها ، پودرهای آرایشی و غیره
  • مصارف صنعتی میکا : پودر جوش ، گِل حفاری ( معمولاً در صنعت استخراج و چاه های شرکت نفت) ، رنگ و عایق دما
  • ورق میکا به عنوان عایق الکتریسیته ، لاستیک ، کامپیوتر ، صنایع هوا – فضا ، کاغذ سازی و غیره
  • مصارف بهداشتی میکا : استفاده در خمیردندان ، انواع پودر بهداشتی و غیرهرر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *