میکا

میکا چیست؟

یک ماده معدنی طبیعی که از مجموعه ای از کانی های سیلیکات تشکیل شده و در ساختار خود دارای مقادیر مختلفی از پتاسیم ، آهن ، آلومینیوم ، منیزیم و آب می باشد. از ویژگی های مهم میکا این است که دارای مقاومت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی دارد. بنابر این می تواند در صنایع مختلف کاربرد فراوانی داشته باشد. استفاده از میکا به عنوان یک عایق مناسب بسیار رواج دارد و محصولات مختلفی با استفاده از این ماده معدنی تولید شده است.

این ماده معدنی را می توان به صورت ورق ها و صفحه هایی با ضخامت مختلف در آورد. به دلیل مقاومت عالی در برابر الکتریکی ، ضریب افت انرژی کم ، خاصیت عایق بندی و مقاومت در برابر ولتاژ بالا ، میکا یکی از مهمترین مواد معدنی مورد استفاده در صنایع برق و الکترونیکی است. میکا طبیعی کریستال های شش ضلعی با اندازه های مختلف را تشکیل می دهد. میکا معدنی در اصل به شکل کریستالی و به صورت لایه هایی روی هم تشکیل شده وجود دارد که می توان به راحتی آن ها را لایه برداری کرده و به صفحات نازک با قطرهای خیلی کم تقسیم کرد.

ورق میکا
Vonroll Mica Tape
Mika Page
Mica Roll
Mica Talks

مزایای میکا

فواید میکا بسیار زیاد است. میکا یک ماده معدنی طبیعی است و در  بیش از ۳۰ نوع مختلف وجود دارد ، اما دو عضو متداول این خانواده معدنی عبارتند از موسکویت (میکا سفید) و فلوگوپیت (میکا سبز). هر دو دارای خواص  ویژه ای هستند که می تواند آن ها را برای کاربردهای مختلف مناسب کند. این دو نوع از میکا دارای خواص منحصر به فردی هستند که  سبب می شود  در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و تولیدی بتوان از آن ها استفاده کرد.

 در اصل میکا یک ماده عایق مقاوم است و به دلیل ساختار ویژه ای که دارد  می تواند به ورقهای نازک تقسیم شود با توجه به این که خصوصیات عایق بندی خود را حفظ کند.محصولات میکا به صورت ورق میکا ، لمینت ، میکا رولی و بسیاری از محصولات میکا دیگر تولید می شود. میکا هنگام قرار گرفتن در معرض گرمای شدید ، در معرض نور ، آب و برق ، پایداری خود را حفظ می کند. در نتیجه در کوره های انفجار و  مخازن استفاده گسترده ای  می شود. همچنین در کابل های برق ، در سیستم های اعلام حریق و سیستم امنیتی ، و در بخاری و دیگ های بخار  استفاده از میکا رواج دارد. به طور خلاصه ، تطبیق پذیری میکا سبب شده است که  کاربرد گسترده ای در صنایع و بخش های مختلف داشته باشد.

 

میکا از کجا می آید؟

میکا به شکل سنگی میکا از دل زین استخراج می شود.  میکا  یک نوع مواد معدنی است که به عنوان کانی های سیلیکات شناخته می شوند.  نام میکا ممکن است از کلمه لاتین “micare” گرفته شده باشد  ، که به معنی درخشش است. این ماده معدنی در هنگام قرار گرفتن در معرض نور ، جلوه ای  درخشان از خود بروز می دهد.

ورق های میکا یا انعطاف پذیر یا سفت هستند. از ورق های انعطاف پذیر به عنوان فویل عایق یا به عنوان جدا کننده استفاده می شود. فرم سفت و سخت بیشتر در  ساخت و ساز کوره مناسب است .

کاربردهای میکا

میکا یک ماده معدنی شگفت انگیز است که به خاطر ویژگی های خاص خود مخصوصاً مقاومت حرارتی بالا می تواند در طیف وسیعی از محصولات به کار گرفته شود. برای مثال در صنعت خودرو سازی استفاده از این ماده بسیار رواج دارد. در لنت های ترمز و کلاچ ها از این ماده معدنی استفاده می شود. واشر های حرارتی، عایق باتری اتومبیل از دیگر کاربردهای میکا دربخش خودرو سازی است.

میکا در صنایع  ریخته گری و فولاد ، به عنوان روکش در ریخته گری تولید آهن و آلومینیوم استفاده می شود و ثبات فوق العاده ای را ارائه می دهد ، بنابراین در حفظ دمای پردازش نقش اساسی را  در مدیریت حرارتی بر عهده دارد.

از دیگر کاربردهای میکا می توان به استفاده از آن در صنایع هوا فضا و مصارف نظامی اشاره کرد. به دلیل سبک بودن و با دوام بودن محصولات ساخته شده با میکا می تواند به عنوان یک عایق حرارتی در بخش های مختلف این صنایع استفاده شود. برای مثال در فضاهای داخلی هواپیما و قطعات مختلف کاربرد گسترده ای دارد. از دیگر کاربردهای آن می توان به استفاده از میکا در بخش خانگی اشاره کرد برای مثال در توستر ، مایکوویو ، سشوار، بخاری و دیگر وسایل برقی و… به وفور از قطعاتی که با میکا ساخته می شوند استفاده می شود.

در رنگ دانه های رنگ ها می توان از میکا استفاده کرد چون که باعث روشن تر شدن رنگدانه های رنگی می شود. استفاده از میکا در تولید خمیر دندان و مواد آرایشی به سبب براقیت و درخشان بودن آن نیز رواج دارد. استفاده از میکا به عنوان عایق آب در زیر شیروانی ها و در بلوک های بتونی نیز رایج است. در کار باغبانی نیز با اضافه کردن مقداری کمی به خاک می توان خاصیت خاک را بیشتر کرد.

میکا موسکوویت و میکا فلوگوپیت چیست ؟

دو نوع از میکا که کاربرد گسترده ای دارند موسوم به میکا سفید یا موسکوویت و میکای فلوگوپیت می باشند. استفقامت ولتاژی میکا سفید نسبت به نوع فلوگوپیت بیشتر است. در موتور های برق و ژنراتورها استفاده گسترده ای از میکا موسکوویت می شود. میکا موسکوویت را در بازار با نام میکای هندی نیز می شناسند. کاربرد فلوگوپیت در ساخت سرامیک سازی ، لوازم عایق الکتریکی ، سنگ نسوز ، کاغ نسوز ، طلق و لاستیک سازی استفاده می شود.

به جهت این که میکا دارای اتلاف الکتریکی کم ، مقاومت دی الکتریک بالا و همچنین پایداری حرارتی و قدرت قوی برشی  و کششی است به عنوان عایق برق استفاده از آن بسیار به صرفه و اصولی است.

انواع میکا کدام اند؟

انواع میکا که در بازار موجود است شامل رول میکا، ورق میکا ، نوار میکا و صفحه میکا می باشند که در ادامه در خصوص آن ها توضیحاتی خدمت شما ارائه می کنیم:

نوار نسوز میکا

نوار نسوز میکا ترکیبی از پارچه فیبرشیشه ای ، کاغذ میکا و فیلم پلی اتیلن ترفتالات آغشته شده با اپوکسی پلی استر است.

استفاده از نوار نسوز میکا که در ساختار آن از کاغذ میکا، پارچه فیبر شیشه ای و پلی اتیلن ترفتالات استفاده می شود برای  افزایش امنیت کابل های ابزار دقیق و ثبت سیگنال  در بیمارستان ها ، سکوهای نفتی و تاسیات نظامی و صنعتی و همچنین در تونل ها اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت آتش سوزی این سیم ها قادر هستند دمایی بین ۹۵۰ ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند. ظرفیت گرمایی میکای مصنوعی ۱۲۰۰ درجه و میکا نوار طبیعی ۹۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.  استحکام کششی و انعطاف پذیری بالای این نوع نوارها باعث می شود که بتوان در تجهیزاتی که تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه با نوار کار می کنند از این نوع نوارها استفاده کرد. نوار میکا هیچ گونه گاز سمی ، هالوژن و آزبستی ندارد.

ورق میکا چیست ؟

میکا ها برای کاربردهای تجاری به صورت ورق هایی با ضخامت ها و سایز های مختلف برش داده می شوند. در ساخت واشرهای عایق استفاده از ورق میکا رواج گسترده ای دارد. در کابین های ولتاز بالا به عنوان پشتیبانی مکانیکی و عایق الکتریکی استفاده از این نوع از ورق ها رایج است. همچنین در دستگاه های پرس فورج گرم و سرد برای پانل های آزبست از ورق های میکا استفاده می شود. از ویژگی های این نوع ورق ها حرارت مقاومتی بالا ، دی الکتریک ، انعطاف پذیری و تقسیم شدن به ورق های نازک می باشد.

میکا رولی :

لمینت های میکا که  به صورت رول موجود هستند،  از ویژگی های حرارتی ، الکتریکی و خنک کنندگی عالی برخوردار هستند و باعث می شود که آنها برای استفاده در کوره ها بسیار مناسب باشند. میکا رولی را با استفاده از ورق های میکا می سازند.

کوره های القایی در اندازه های مختلف  ساخته می شوند.  در فرآیندهای  ساخت آن ها از مواد نسوز مختلفی استفاده می شود که یکی از این مواد پرکاربرد میکا رولی است. استفاده از میکا علاوه بر راحتی و سهولت نصب از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است.

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!