فیبر استخوانی چیست؟

فیبر استخوانی را می توان از مهم ترین و البته مناسب ترین محصولات در صنایع مختلف و نیروگاه ها دانست . این محصول با توجه به ترکیب ویژه ای که در ساخت خود دارد، می تواند به سادگی هر چه تمام در برابر فشار و حرارت دوام بالایی داشته باشد . از طرفی دیگر این محصولات میزان جذب آب بسیار پایینی دارند که بیش از پیش آن ها برای صنایع یاد شده مناسب می کند .

فیبر استخوانی یا Paper Sheet With Phenolic Resin در واقع بسیار شبیه به فیبر نخ دار می باشد. در این محصولات ورق های زرین آغشته به فنولیک تحت فشاری معادل ۲۰۰۰ تن قرار می گیرند و پس از آن به خوبی پخته می شوند و به همین جهت سختی و استحکام بسیار بالایی را به خود می گیرند. سختی این محصولات تا حدی مشابه فیبر نخ دار می باشد با این تفاوت که قابلیت پانچ و تراشکاری را ندارند و به همین جهت می بایست برای تراشکاری و یا سوراخ آن از دستگاه های برش دقیق استفاده نمود.

این محصول در برابر فشار های مکانیکی و الکتریکی مقاومت بسیار بالایی دارد . از طرفی دیگر میزان جذب آب بسیار پایینی دارد و می تواند تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل نماید که این یک مزیت عالی برای آن به حساب می آید . فیبر استخوانی مازاد بر این موارد در مقابل حلال های شیمایی هم مقاوم است و به سادگی حل نمی شود . این موضوع اجازه می دهد تا استفاده از این محصول در صنایع مختلف امکان پذیر شود .

ویژگی های فیبر استخوانی

علاوه بر موارد فوق مقاومت مکانیکی و الکتریکی این فیبر ها بسیار بالا می باشد و در  صنایع و بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال می‌توان به مواردی چون کاربرد در مولدهای برق، دینام ها و نیروگاه‌ های برق و ترانسفورماتور ها و غیره .   مانند زیر اشاره کرد.  

این ورق ها در ضخامت های ۰.۵ تا ۵۰ میلیمتر تولید و به بازار عرضه می‌شوند و معمولا به رنگ‌های قهوه‌ای تیره و مشکی در بازار وجود دارند که در صورت تمایل می توانید آنها را بسته به نوع نیاز خود سفارش داده و خریداری فرمایید.

کاربرد فیبر استخوانی

فیبر استخوانی به واسطه مزیت هایی که دارد توانسته به خوبی در بین صنایع مختلف نفوذ کند و جای خود را در آن ها باز نماید . یکی از مهم ترین صنایعی که این فیبر ها بدان نفوذ کرده اند، صنایع وابسته به تولید برق می باشد . از آن جایی که این محصول یک دی الکتریک بسیار قدرتمند می باشد، لذا می تواند یک عایق مناسب در برابر جریان برق باشد . این موضوع سبب شده تا  این فیبر ها در صنایع مختلف الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار بگیرند . فیبر استخوانی در دینام ها و مولد های برق و یا ترانسفورماتور های موجود در نیروگاه های برق مورد استفاده قرار می گیرد . از طرفی دیگر این محصول در صنایع مختلف هوا و فضا ،مخابرات ، ماشین سازی و… هم کاربرد بسیاری دارد و همین موضوع نشان از گستردگی و تقاضای بالای این محصول در بین صنایع می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *