سیلیکون نسوز

 

سیلیکون نسوز چیست ؟

سیلیکون یک نوع پلیمر مصنوعی است که کاربرد های زیادی دارد. سیلیکون نسوز نوعی از سیلیکون ها هستند که مقاومت آن ها در برابر حرارت بسیار بالا است. سیلیکون ها که به نام پلی سیلوکسانها نیز شناخته می شوند ، پلیمرهایی هستند که شامل ترکیبی ساخته شده از واحدهای تکراری سیلوکسان است که  از زنجیره ای از اتم های سیلیکون متناوب و اتم های اکسیژن تشکیل شده اند. این نوع پلیمر  همراه با کربن ، هیدروژن و بعضی اوقات عناصر دیگر یافت می شود . آنها به طور معمول از نظر گرما مقاوم  هستند  و در درزگیرها ، چسب ها ، روان کننده ها ، دارو ، ظروف پخت و پز و به عنوان عایق حرارتی و برقی استفاده می شوند. برخی از اشکال رایج شامل روغن سیلیکون ، نوار سیلیکون نسوز ، گریس سیلیکون ، لاستیک سیلیکون ، رزین سیلیکون  می باشد.

Refractory silicone adhesive
Silicone Refractory Fabric
Refractory Silicone Tape
image
Refractory silicone sheet
Silicone HTV
Round silicon wire and rectangle
Round and square sponge silicone
Silicone and fiberglass refractory varnish

معرفی برخی از محصولات سیلیکون نسوز

در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از محصولات ساخته شده با سیلیکون نسوز بپردازیم. اگر می خواهید با این محصولات آشنا شوید توصیه می کنیم تا آخر مطلب همراه ما باشید.

رنگ نسوز

یکی از محصولات پر کاربرد  که در ساختار آن از سیلیکون نسوز استفاده شده است رنگ نسوز می باشد. رنگ نسوز در برابر حرارت و گرمای زیاد از مقاومت بالایی برخوردار است. در ساختار این نوع از رنگ ها از رزین سیلیکون استفاده می شود. این نوع رنگ ها را با توجه به میزان حرارتی که قرار است یک جسم رنگ شده در آن محیط قرار گیرد می تواند به صورت سفارشی ساخته شود. علت این که رنگ های نسوز از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار می باشند این است که در ساختار آن ما شاهد استفاده از پیگمنت پودر آلومینیوم و رزین سیلیکون هستیم. استفاده از این مواد در ساختار رنگ نسوز سبب شده است که به یک ماده نسوز بر پایه سیلیکون تبدیل شود و کاربرد های زیادی داشته باشد. میزان حرارتی که این نوع زا رنگ ها می توانند تحمل کنند، دمایی بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ درجه سانتیگراد است.  نحوه به کار بردن این نوع رنگ ها بر روی سطوح مورد نظر به صورت تک لایه و با ضخامت کم است. زیرا اگر به صورت دولایه یا بیشتر از این رنگ بر روی سطحی استفاده شود سبب می شود که پوسته پوسته شود و آن خاصیتی را که مد نظر ما است نداشته باشد. تمامی اجسامی که قرار است در محیط هایی با حرارت بالا قرار گیرند می توان با رنگ نسوز رنگ کرد. برای مثال می توان به رنگ کردن بخش داخلی دیوار شومینه ، بویلرها ، پالایشگاه ها ، دیواره داخلی کوره ها ، نیروگاه های برق ، مخازن ، لوله ها و کارخانه های تولید محصولات شیمیایی اشاره نمود.

سیم و کابل نسوز

سیم و کابل های نسوز به سیم هایی گفته می شود که از سیلیکون در روکش آن ها استفاده شده است. روکش سیلیکون قرار گرفته بر روی سیم ها برق باعث خواهد شد که آن ها مقاومت حرارتی بالایی داشته باشند و در مکان هایی که حرارت بالا است و نیاز به سیم های برق ضروری است از آن ها بتوان استفاده کرد. به این نوع سیم ها سیم نسوز می گویند. از دیگر ویژگی این سیم ها این است که در برابر مواد اسیدی و شیمیایی نیز مقاومت خوبی دارند. از کاربرد های سیم های نسوز اگر بخواهیم نام ببریم می توان به استفاده از آن ها در هیترهای الکتریکی ، در کوره ها ، واگن های راه آهن ، وسایل گرم کننده هوا، صنایع کشتی سازی ، دکل های نفتی ، صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی اشاره کرد. اگر چه این سیم ها جایگزین عالی برای سیم های معمولی برق هستند اما هزینه آن ها نیز بالاتر خواهد بود. این سیم ها در جایی که ممکن است گرمای شدید مدار الکتریکی باعث سوختن و ایجاد جرقه و آتش سوزی شود کاربرد دارد. استفاده از سیم های نسوز خطر آتش سوزی را چه بر اثر حرارت یا ایجاد اتصال کوتاه در مدار کم می کند.  دو نوع روکش ابریشمی و سیلیکونی بر روی سیم نسوز قرار دارد و در سیم کشی های ساختمانی استفاده از سیم نسوز اگرچه قیمت بالاتری دارد اما از نظر خطر آتش سوزی بسیار مناسب است.

پارچه نسوز سیلیکونی

از دیگر محصولاتی که با سیلیکون نسوز ساخته می شوند می توان به پارچه های نسوز اشاره کرد. پارچه هایی که معروف به پارچه های دو رو سیلیکونی هستند. در ساخت آن ها از سیلیکون رابر و فایبر گلاس استفاده می شود و قادر هستند حرارتی در حدود ۳۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند. پارچه های نسوز سیلیکونی در بازار به دو صورت یک رو سیلیکونی و دو رو سیلیکونی موجود هستند. پارچه های یک رو سیلیکونی همان طور که از نامش پیدا است یک لایه سیلیکون بر روی خود دارند و اگر به آن لایه ای از فایبرگلاس اضافه شود می تواند در برابر حرارت ۶۵۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت کند. پارچه های سیلیکونی دو رو نیز دارای دو لایه سیلیکون می باشند. مسلماً این نوع از پارچه های نسوز مقاومت حرارتی بسیار بالاتری از نوع یک رو دارند. طرفداران این نوع از پارچه ها در بازار بیشتر است. از ویژگی های دیگر پارچه های نسوز علاوه بر مقاومت در برابر حرارت بالا این است که ضد آب بوده و در برابر نفوذ مواد شیمیایی ، اسیدی و مواد روغنی مقاومت خوبی دارند. همین ویژگی های پارچه نسوز باعث می شود که کاربردهای زیادی در بخش های مختلف داشته باشد.

 

شیلنگ نسوز سیلیکون

این نوع از شیلنگ ها هم از دیگر محصولاتی هستند که با سیلیکون نسوز ساخته شده اند و با توجه به ویژگی های سیلیکون نسوز این نوع از محصولات نیز از مقاومت حرارتی خوبی برخوردار می باشند و در آتش نشانی ها و در صنایع مختلف می توانند به کار گرفته شوند. شیلنگ های نسوز سیلیکون در ساختار خود شامل کربن ، پلیمر سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن می باشند. وجود این عناصر باعث می شود که آن ها بتوانند حرارتی بین ۵۵ – ۳۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. از دیگر مزایای این نوع از شیلنگ ها این است که ساخت و تولید آن ها آسان بوده و در صنایع مختلفی مانند سنایع پزشکی ، خودرو سازی ، الکترونیک ، محصولات ورزشی ، مواد غذایی ، شیمیایی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 

لاستیک نسوز سیلیکونی

لاستیک های سیلیکونی می توانند از ۵۰ تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد گرما را تحمل کنند. ( البته این میزان به مدت زمان قرار گرفتن در معرض گرما بستگی دارد). قطعات ساخته شده از لاستیک سیلیکونی وقتی که در معرض گرما یا اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرند به مدت طولانی می توانند مقاومت خود را حفظ کنند و هیچ گونه تغییر فیزیکی در آن ها ایجاد نشود.  لاستیک سیلیکون نسوز را می توان به عنوان بزرگترین و مهم ترین اختراع بشر نامید. زیرا کارهای زیادی می توان با استفاده از این لاستیک انجام داد. در صنایع مختلفی می توان از آن استفاده نمود.

در مقایسه با لاستیک  های معمولی  ، لاستیک سیلیکون نسوز  دارای پیوند Si-O در ساختار خود است ، و از این رو ، دارای موارد بهتری است:

مقاومت در برابر حرارت

پایداری شیمیایی

عایق الکتریکی

مقاومت در برابر سایش

مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی

از این رو ویژگی های ویژه سیلیکون لاستیک از ساختار مولکولی منحصر به فرد آن ناشی می شود که می توانند هم خاصیت معدنی و هم آلی داشته باشند . با این خصوصیات منحصر به فرد ، لاستیک سیلیکون به طور گسترده ای در صنایعی مانند هوافضا ، خودرو ، ساخت و ساز ، پزشکی ،فرآوری مواد غذایی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در کل از لاستیک های سیلیکونی برای کاربردهای مختلفی به عنوان الاستومرها ، چسب ها و درزگیرها ، ها و همچنین در روکش ها ، روان کننده ها و غیره استفاده می شود. لاستیک های سیلیکون نسوز با نام های رابر سیلیکون ، سیلیکون بهداشتی و ورق سیلیکون نیز می شناسند.

چسب نسوز سیلیکونی

چسب نسوز سیلیکونی قادر است در دمای ۳۰۰ درجه بدون مشکلی استفاده شود. این نوع از چسب ها بی بو بوده و مقاومت خوبی در برابر حرارت بالا دارد. علاوه بر حرارت ، مقاومت چسب نسوز در برابر مواد شیمیایی ، روغن های مختلف ، نفت و… نیز بسیار بالا است چون که در ساختار آن از موادی استفاده شده است که می تواند این ویژگی ها را به چسب نسوز سیلیکونی بیفزاید. اسم دیگر این نوع از چسب ها چسب درز بندی است. در ساخت این نوع چسب از موادی موسوم به پلی ملی استفاده شده است که ترکیبات شیمیایی آلی به شمار می روند. قدرت کششی و کشسانی چسب نسوز بسیار بالا بوده و در دمای بالا قابل استفاده است . همچنین از برای درز بندی و آب بندی نیز می توان از چسب های نسوز سیلیکونی استفاده نمود.

رزین نسوز سیلیکونی

رزین سیلیکون به دلیل خاصیت ارتجاعی بالا و خاصیت مقاومت در برابر حرارت ، در درجه اول در ساخت رنگ های مقاوم در برابر حرارت ، روکش های سیم پیچ ها و محصولات دیگر ساخته شده بر پایه رزین مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص مهم رزین نسوز  که باعث شده رزین سیلیکون به عنوان یک مواد عالی  در ترکیب محصولات مختلف استفاده شود ، می توان به مقاومت در برابر شرایط مختلف  آب و هوایی  ، سختی ، مقاومت در برابر آب و دی الکتریک بودن آن اشاره کرد.

رنگ های نسوز در ساختار خود از رزین سیلیکونی بهره می برند. استفاده از این ماده در آن ها سبب می شود که بتوان از رنگ های نسوز در محیط هایی که در برابر حرارت بالا قرار دارند استفاده کرد. همچنین از رزین های نسوز سیلیکونی در در چسب ، لاستیک سیلیکون ، پوشش ها و به عنوان مواد افزودنی به بسیاری از محصولات مختلف استفاده می شود.

 

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!