Silicone Refractory Fabric

پارچه نسوز سیلیکیونی چیست؟

پارچه نسوز سیلیکونی نوعی دیگر از پارچه های نسوز است که از پارچه های فایبر گلاس ساخته شده است و دو طرف آن و یک طرف آن توسط لاستیک های سیلیکونی پوشیده شده است.

پارچه نسوز سیلیکونی در برابر زدگی و خوردگی و درجه حرارت بالا بسیار مقاوم می باشد . ظرفیت بسیار بالایی را دارد.

استفاده از پوشش های سیلیکون در دو طرف پارچه فایبر گلاس باعث می شود تا عمر این پارچه ها افزایش یابد و مقاومت آن ها در برابر روغن بیشتر شود.

اصطکاکی سطحی را که پارچه های سیلیکونی به وجود می آورند نسبت به پارچه های تفلونی بیشتر است.

 

پارچه نسوز سیلیکون به دو صورت در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 

پارچه نسوز سیلیکونی دورو و  یک رو، کاربرد این پارچه ها بسیار زیاد می باشد و مورد استفاده بسیاری از افراد در کار های مختلف قرار گرفته است.

ویژگی پارچه های نسوز سیلیکونی:

• پارچه های سیلیکونی به عنوان بازدارنده دود و شعله آتش مورد استفاده قرار می گیرند.
• در برابر اسید ها و قلیایی هایی که به صورت رقیق شده هستند مقاوم می باشند.
• مقاومت مکانیکی آن ها بالا می باشد و در برابر زدگی، خوردگی، فشار، سایش، سوراخ شدن و پاره شدن مقاوم هستند.
• پارچه های سیلیکونی دارای قدرت بسیار بالایی می باشند و خاصیت نرمی و انعطاف پذیری بالایی را دارند.
• عایق الکتریکی خوبی می باشند‌.
• در برابر بسیار از گاز ها مانند: ازن، اکسیژن، نور خورشید و فرسودگی بسیار مقاوم هستند و عمر بسیار طولانی دارند.
• در برابر سرما و حرارت مقاوم هستند و می توانند به طور غیر مداوم تا دمای ۵۵۰ درجه سانتی گراد و به طور مداوم تا دمای ۲۸۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

 

کاربرد پارچه نسوز سیلیکونی:

• در فلنج  ها و ولو ها از پارچه های نسوز سیلیکونی استفاده می کنند.
• از پارچه های سیلیکونی به عنوان پتو های جوش کاری، پوشش های گرمایی و همچنین به عنوان پرده های ضد آتش استفاده می شود.
• در صنایع مختلفی مانند صنایع  هوا فضا، پتروشیمی، نفت، صنایعی که به تولید تجهیزات می پردازد، ماشین آلات و متالوروژی این پارچه ها بسیار کاربرد دارد.
• در داکت ها و یا کانال های که باعث تولید هوای مطبوعی می شود از این پارچه ها استفاده می شود‌.
• به عنوان نوار های نقاله یا نقاله های نسوز از این پارچه استفاده می شود.
• در صنایع نفتی، سیمان، مهندسی شیمی و…  از  نخ های نسوز سیلیکونی استفاده می شود.

آپدیت ۵ آذر ۹۸

Silicone Refractory Fabric

درباره پارچه نسوز سیلیکونی بیشتر بدانید

ممکن است بارها اصطلاح پارچه نسوز به گوش تان خورده باشد اما دقیقا ندانید که منظور از این نوع پارچه چیست و چه کاربردهایی دارد.

پارچه نسوز در واقع ساختاری از الیاف مشابه فایبر سرامیک، فایبر گلاس و گرافیت دارد که ویژگی اصلی آن نسوز بودن آن است و به همین واسطه محصول بافته شده توسط این الیاف به عنوان پارچه نسوز ساخته می شود.

مشخصات پارچه نسوز سیلیکونی

در بافت این نوع پارچه روش های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از این متدها باعث افزایش یا کاهش مقاومت حرارتی محصول می شود و در نتیجه پارچه نسوز سیلیکونی تولید شده کاربردهای مختلفی دارد. این روش ها با نام هایی همچون PLAIN، UD، TD، SATIN در میان افراد این صنعت شناخته می شود.

اگر بخواهیم به طور کلی ویژگی های پارچه های نسوز را نام ببریم باید گفت که این الیاف مقاومت زیادی در برابر دماهای با ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد دارد. این محصولات ضد اسید و باز و ضد روغن هستند.

موارد کاربرد  پارچه نسوز سیلیکونی در استفاده از صنایع بسته بندی و هیتر و استفاده در عایق های حرارتی لوله های بخار و ساخت لباس هایی برای آتش نشانان است. شاید مهم ترین کاربرد این پارچه های نسوز استفاده از آن در عایق بندی دیگ های بخار، لوله ها، نیروگاه های برق است.

فرآورده های تولید شده کاربردهای مختلفی دارد اما از پر استفاده ترین پارچه های نسوز می توان به پارچه فایبر گلاس نام برد که به شکل فیبر و با پلاستیک تقویت شده است. این محصول از شکل های گوناگون پشم شیشه به همراه سیلیکات و سیلیس و درصدهای گوناگونی از اکسید کلسیم و منیزیم تولید می شود.

 

انواع دیگر پارچه نسوز سیلیکونی

نوع دیگری از این پارچه نسوز، مدل سرامیکی آن است که به واسطه استفاده از انواع مختلف آلومینوسیلیکات ها و ترکیب آن ها در حرارت بالا با رشته های سرامیک ایجاد می شود. این ترکیب باعث می شود تا پارچه ایجاد شده تا دمای بالای ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

پارچه سیلیکا مقاومت بالای ۹۰۰ درجه سانتی گرادی در برابر گرما دارد. موارد کاربرد این پارچه در تولید راکت و موشک هوا فضا است.

مدل دیگری از پارچه نسوز، پارچه آرامید است که در آن از رشته هایی به همین نام استفاده می شود. از ویژگی های مهم این پارچه وزن کم آن و قابلیت کشسانی بالا آن به همراه پایداری و مقاومت در برابر مواد شیمیایی است.

 

پارچه نسوزسیلیکون نسوز

برزنت نسوز سیلیکونیپارچه نسوز چیستخرید اینترنتی پارچه نسوزخرید پارچه نسوز فایبر گلاسقیمت پارچه سیلیکونیقیمت پارچه نسوز سرامیکیقیمت پارچه نسوز سیلیکونیلیست قیمت پارچه نسوز

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *