پکینگ گرافیتی

پکینگ گرافیتی چیست

پکینگ گرافیت که با نام نخ آب بندی گرافیتی نیز شناخته می شود از جمله کاربردی ترین و پرمصرفترین انواع پکینگ های آب بندی بشمار آمده و با داشتن قابلیت هایی از جمله انعطاف پذیری بسیار بالا ، تحمل حرارتی بالا و همچنین قابلیت استفاده در محیط های شیمیایی حاوی مواد اسیدی و قلیایی در حوزه وسیعی از صنایع مانند صنایع پتروشیمی ، پالایشگاه ها و معادن کاربرد دارد . پکینگ های گرافیتی ساخته شده از الیاف خالص گرافیت (خلوص ۹۵%) به شکل منبسط بافته می شود که در فضای صنعتی و بطور متناوب دارای مقاومت  حرارتی تا دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد می باشد .

انواع پکینگ حرارتی

پکینگ حرارتی قابل عرضه در دو نوع می باشد :

  • بدون سیم : بافته شده از الیاف خالص گرافیت و بدون وجود هرگونه ناخالصی . با قابلیت انعطاف بالا و اصطکاک پایین .
  • سیم دار : دارای لایه هایی متشکل از استنلس استیل و اینکنل در بافت الیاف گرافیتی که سبب افزایش استحکام محصول تولیدی شده و تمام قابلیت های نمونه بی سیم این محصول را نیز دارا می باشد .

کاربرد پکینگ گرافیت

  • قابل استفاده در صنایع دارویی ، پتروشیمی ، پالایشگاه ها
  • کاربرد در دستگاه های مولد برق
  • قابلیت استفاده در تجهیزات نفتی
  • استفاده بمنظور آببندی پمپ ها ، مخزن ها با دمای حرارتی زیاد و تحت فشار بالا
  • کاربرد بمنظور آببندی محیط هایی با وجود روغن داغ ، آب و بخار

خصوصیات و ابعاد پکینگ گرافیت

همانگونه که اشاره کردیم پکینگ گرافیت یکی از پرکاربردترین محصولات در صنایع مختلف می باشد که می تواند نقش های مختلفی را بر عهده بگیرد. این نقش ها به واسطه خصوصیات این محصول ممکن می شود. یکی از مهم ترین خصوصیات این محصول مقاومت دمایی آن می باشد. این ماده می تواند تا ۷۵۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل نماید اما میزان تحمل استاندارد آن ۵۵۰ درجه سانتی گراد می باشد . این میزان از مقاومت دمایی سبب شده است تا این محصول بتواند استاندارد های ( API 589 )  و ( API 607 ) را هم دریافت نماید . دو استاندارد یاد شده به جهت سنجش مقاومت دمایی مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند .

تراکم مناسب یکی دیگر از خصوصیت های این محصول می باشد . بطور کلی میزان تراکم گرافیت و الیاف کربن موجود در این پکینگ ۱.۳ تا ۱.۴ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد که  این میزان می تواند مقاومت بسیار خوبی را نشان دهد. البته این تراکم یکی از اثر گذارترین عوامل بر روی میزان تحمل فشار می باشد. بطور کلی این بکینگ ها در ولو ها و شیرآلات صنعتی فشاری معادل ۲۵۰ بار را تحمل می کنند و در روتو ها این رقم به ۲۰۰ بار می رسد .

مقاومت در محیط های شیمایی از دیگر خصوصیات این محصول می باشد . بکینگ گرافیت می تواند در محیط های اسیدی و بازی با هر میزان PH به خوبی عمل نماید . از طرفی دیگر این ماده می تواند در محیط هایی با وجود پرتو های خطرناک و یا مواد و گاز های شیمایی مختلف هم به خویی عمل نماید . مجموع این موارد سبب شده است تا این محصول گزینه ای مناسب برای صنایع مختلف باشد . این میزان کاربرد سبب شده تا پکینگ گرافیت در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید شود تا نیاز این صنایع را به خوبی در برگیرد . این محصول در سایزهای ۴ تا ۲۵ میلی متر و در وزن های ۲۳ تا ۸۷۵ گرم بر متر وجود دارد . اگر شما هم تمایل دارید تا محصول مناسبی را متناسب با نیاز خود خریداری نمایید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در گروه نسوز توس تماس حاصل فرمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *