پتو نسوز

جهت سفارش با شماره ۰۹۱۲۱۴۵۲۰۹۴ در تماس باشید

پتو نسوز چیست

پتوهای نسوز معمولا در خانه و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا از کولارkevlar و فایبرگلاس ساخته شده است که به شکلی تا خورده است تا هنگام خاموش کردن حریق به راحتی و با سرعت بتوان از آن استفاده کرد.

 پتو نسوز ها به همراه کپسول های آتش نشانی موارد ایمنی مقابله با آتش سوزی هستند که در برابر این نوع خطرات کمک کننده می توانند باشند. این پتوهای غیرقابل اشتعال هستند وتا دماهای ۹۰۰ درجه قابل استفاده بوده و در آتش سوزی ها و حریق های کوچک ، با خفه کردن آن و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش ، آن را خاموش می کند.

به دلیل سادگی و آسانی استفاده از آن ، یک پتوی نسوز ، برای افرادی که در استفاده از کپسول های آتش نشانی بی تجربه اند ، بهترین انتخاب می باشد.

پتو نسوزهای بزرگتر ، که در آزمایشگاه ها و موقعیت های صنعتی بیشتر استفاده می شود ، معمولا از جامه پشمی ساخته شده اند.(که آن ها را با مایعی ضد حریق آغشته می کنند.) این پتو ها معمولا به شکل عمودی در جاهای مخصوصی قرار می گیرند که بتوان از آنها به سریع ترین شکل ممکن بهره برد و با بیرون کشیدن این پتوها و انداختن روی فردی که لباسش آتش گرفته در نجات دادن او راهگشا بود.و یتوان به راحتی و سریعترین زمان حرکت اطفا حریق را انجام داد  و از آتش سوزی جلوگیری کرد.

نوع دیگری از انواع پتوهای نسوز پتوهای نسوز سرامیکی هستند پتوی سرامیکی محصولی نسوز ، عایق و انعطاف پذیر است. ماده اولیه این محصول الیاف سرامیکی فله می باشد . لذا پس از تولید این الیاف در یک پروسه مداوم ، محصول پتو (Blanket) بدون استفاده از چسب یا هرگونه بایندر دیگری در ضخامت و دانسیته های مختلف تهیه می گردد ،  استحکام این پتوهای از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزنکاری) تأمین می شود ، که استحکام کششی حدود ۴۰ تا ۱۲۰ KPa بدست می آید .

 در اکثر موارد ضخامت پتوها در محدوده ۵ الی ۶۰ میلیمتر بوده و دانسیته های آن از Kg/m³ ۶۴ الی Kg/m³ ۲۰۰ قابل تنظیم می باشد.

مشخصات کلی پتو نسوز و پتو سرامیکی

پتو های سرامیکی مزیت ها ویژگی ها متفاوتی دارند که آن ها را از دیگر تولیدات این حوزه متمایز کرده است . از مهم ترین این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. هدایت جریان هدایتی
  2. ظرفیت حرارتی پایین
  3. پایداری حرارتی و شیمیایی بسیار عالی
  4. مقاومت در برابر شوک حرارتی
  5. استحکام کششی بالا در برابر حرارت
  6. عایق صدا و جذب عالی صدا
  7. مقاومت بالا در برابر ضربات و ارتعاشات مکانیکی
  8. دیر گذاری بالا تا محدوده ۹۵۰ تا ۱۴۳۰ ( با حفظ استحکام و قابلیت عایق )

کاربردهای پتو نسوز و پتو سرامیکی:

۱- آسترکاری سطوح داغ کوره‌های عملیات حرارتی:

کوره‌های عملیات حرارتی می‌توانند به دو دسته اصلی تقسیم شوند: ثابت و مداوم

از انواع کوره‌های عملیات حرارتی می‌توان به کوره‌های پخت و لعاب سرامیک، کاشی تزئینی، چینی بهداشتی و ظروف، کوره سکوریت، کوره شیشه خم، کوره‌های حرارتی و ذوب فلزات و کوره تمپر نام برد.

پتو سرامیکی به واسطه پایین بودن جرم واحد حجمش؛ در محدوده دمایی بالا عایق حرارتی بالایی است. قابلیت ذخیره گرما و پایین بودن ضریب هدایت حرارتی آنها دو خاصیت مهم محسوب می‌شود. و بهترین گزینه برای عایق کردن یا آسترکاری سطوح حرارت بالا در این کوره‌ها هستند.

۲- عایق پشتیبان کوره‌های گرمایش مجدد:

در کارخانجات فولاد، کوره‌های گرمایش مجدد در کارخانه‌های نورد گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند تا حرارت فولاد مانند بیلت یا همان شمشال، بلوم یا همان شمشه و اسلب یا سطح مستطیلی را به دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد برسانند، از پتو سرامیکی به عنوان عایق بک اپ یا همان پشتیبان در این نوع کوره استفاده می‌شود.

۳- درزبندی حرارتی پوشش‌های کوره‌های آنیلینگ:

آنیل یا بازپخت نوعی از عملیات حرارتی فلزات و آلیاژها است (سیم‌های فولادی، سیم آرماتور و …)، شامل گرمایش فلز تا یک دمای خاص، نگهداشتن در این دما و پس از آن، خنک کردن آهسته آن است.

برای درزبندی حرارتی دیواره‌های این پاتیل‌ها یا همان کوره آنیل می‌توان از پتو سرامیکی استفاده کرد همچنین برای درزبندی در کوره می‌توان از انواع طناب نسوز مانند انواع طناب نسوز مثل طناب سرامیکی، طناب آزبست، طناب نسوز فایبر گلاس استفاده کرد.

۴ – پوشش نازل‌های ریخته‌گری (جلوگیری از اکسیداسیون و شوک حرارتی):

ریخته‌گری ممتد فولاد اصلی‌ترین روش تولید فولاد در جهان است در میان قطعات نسوز ویژه، نازل غوطه‌ور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، وظیفه اصلی نازل، حفاظت جریان مذاب از ورود هوا در مسیر تاندیش به قالب‌های ریخته‌گری و توزیع دلخواه جریان مذاب در قالب‌ها است.

با استفاده از پتو سرامیکی با الیاف سرامیک درجه حرارت بالا می‌توان از خوردگی و اکسیداسیون این نازل‌ها تا حد زیادی جلوگیری کرد.

۵- آسترکاری کوره‌های ذوب:

کوره ذوب واحدی است که قابلیت تولید حرارت لازم برای ذوب وزن مشخصی از فلز یا آلیاژ را با سرعت لازم و هزینه‌های قابل قبول دارد. انواع کوره ذوب: کوره‌های بوته‌ای ، کوره‌های تشعشعی، کوره‌های القائی، کوره‌های قوس الکتریکی، کوره‌های زیمنس – مارتین، کوره کوپل

با استفاده از پتو نسوز سرامیکی یه لایه استر مانند در این کوره‌ها استفاده می‌شود دانسیته این پتوهای نسوز می‌تواند برای هر کوره متفاوت باشد.

ابعاد پتو نسوز

همانگونه که اشاره کردیم، پتو نسوز کاربرد های بسیار زیادی دارد که هر کدام از آن ها به نحوی می توانند نیاز صنعت را پوشش دهند. همین گستردگی موجب شده تا صنایع مختلفی به این محصول نیازمند باشند و به همین جهت که است این پتو در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شود تا نیاز صنایع را پوشش دهد . بطور کلی پتو نسوز سرامیکی در دو دسته پتو های ۱ اینچ و ۲ اینچ جای می گیرند. هر دام از این دسته ها مطابق ابعاد خاصی تولید شده اند و البته برای صنایع متفاوتی هم مورد نیاز هستند . دسته اول عموما دارای ابعادی معادل ۳۶۰۰ طول،۶۱۰ عرض و ۵۰ الی ۲۵ میلی متر ضخامت می باشد .

دست دوم هم دارای ابعاد معادلی ۷۲۰۰ میلی متر طول، ۶۱۰ میلی متر عرض و ۲۵ الی ۵۰ میلی متر هم ضخامت می باشد . همین مورد دلیل شده تا این محصولات بتوانند نیاز صنایع مختلف را به خوبی پوشش دهند . شما باید قبل از خرید ابتدا نیاز خود به این محصولات و البته ابعاد لازم را به خوبی شناسایی نمایید و خرید خود را بر این اساس انجام دید . ما در گروه نسوز توس می توانیم در انتخاب ابعاد مناسب به شما عزیزان کمک کنیم.

۴ دیدگاه

  • باسلام وخسته نباشید اینجانب قصد ساختن دوعدد کوره باندازه معمولی میباشم که یکی از کوره را جهت استفاده آهنگری (گداختن فلز برای چکشکاری) ودیگری جهت ریخته گری را دارم بنابر این نیاز به مواد مربوطه (پتوی نسوز) ودیگر اقلام (سیمان وآجر نسوزوغیره )را دارم باتوجه به اینکه قیمت پتوی نسوز با ابعاد مربوطه اعلام نگردیده لذا جهت انتخاب با مشکل روبرو شده ام خواهشم ندم ضمن ابلاغ قیمت پتوی نسوزدر صورت موجود بودن سایراقلام درخواستی قیمت واندازه های مربوطه را جهت سفارش به اینجانب ایمیل فرمایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *