Ceramic blankets

پتوی سرامیکی چیست؟

جنس پتوهای سرامیکی از الیاف سرامیکی میباشد که این الیافها خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند و طویل می باشند از طرفی برای تولید آنها از موادی مثل چسب و یا هر گونه بایندری استفاده نشده است بلکه به واسطه برخی اتصالات مکانیکی داخلی مثل سوزن کاری و دوخت ساخته شده است.

به علت موادی که در ساخت این مدل پتو ها مورد استفاده قرار گرفته است معمولاً این پتوها استحکام کششی بالایی دارند و وزن سنگین دارند از طرفی در محدوده های گرمایی و حرارتی ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می‌دهند از دیگر ویژگی‌های اساسی این پتوها این است که در برابر جریان های هوای درون کوره از خود مقاومت نشان می‌دهند و در برابر لایه لایه شدن مقاومت می‌کنند.

عمدتاً پتو های سرامیکی که در بازار وجود دارند ضخامتی بین ۶ تا ۵۰ میلیمتر دارند از طرفی دانسیته و چگالی این پتوها حدودا بین ۶ تا ۱۹۰ کیلو گرم بر مترمکعب می‌باشد و بسته به شرایطی که وجود دارد این اعداد دچار تغییراتی می شوند.

ویژگی های پتوی سرامیکی

اگر بخواهیم به اساسی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های یک پتوی سرامیکی اشاره کنیم می‌توانیم موارد زیر را برای آن ذکر کنیم:

در برابر صوت و صدا عایق می باشد ،آزبست ندارد ،به میزان کمی حرارت را هدایت می‌کند، استحکام کششی بسیار بالایی دارد ، به آسانی برش داده می‌شود ، شوک پذیر می باشد و از مقاومت حرارتی بسیار بالایی برخوردار است، در مقابل خوردگی های شیمیایی و جریان هوای داغ از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد ،کم بودن ذخیره حرارتی که این ویژگی موجب می‌شود سرعت رسیدن به دما در کوه ها افزایش یابد .

پتو های سرامیکی چه کاربردی دارند ؟

از این پتوها برای عایق کاری کوره های تونلی و شاتل و درزبندی واگن و درب کوره ها، عایق کاری پایپ دیگ های بخار و داکت هایی که حرارت بالایی دارند استفاده می‌شود. از دیگر کاربرد این پتوها می‌توان به درز بندی و اتصالات انبساطی و پوشش پاتیل های ریخته گری و همچنین رعایت کردن قالب های ریخته گری دقیق اشاره کرد. مواردی که در متن بالا ذکر شد از جمله اساسی ترین کاربرد پتوهایی نسوز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *