ساخت انواع واشر آب بندی نسوز

واشر آببندی چیست (Gasket)

واشرهای آببندی که در صنایع با نام گسکت ( Gasket) و یا درزبند نیز شناخته می شوند، در عین سادگی ابزاری بسیار مهم و کاربردی در صنایع گوناگون به شمار می روند که در قطرها و ضخامت هایی متفاوت به تولید می رسند. نحوه ساخت واشرها به عواملی نظیر دمای محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند، احتمال خوردگی و نوع کاربرد آن ها بستگی دارد.این نوع از واشرها جهت آب بندی فضای مابین دو فلنج و جلوگیری از نشت سیالات مورد استفاده قرار می گیرند.

در بین انواع مختلف واشر، واشرهای لاستیکی یکی از انواع اصلی و کاربردی محسوب می شود که به جهت سهولت در کاربرد و قدرت آب بندی بالا، در بسیاری از خطوط آبی و اتصالات لوله کاربرد دارند. واشرهای لاستیکی عموماً در جنس های مختلفی به تولید می رسند که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد.

 

انواع واشرهای لاستیکی آب بند

واشرهای آب بند معمولاً با برش ورق های لاستیکی و به دو صورت لاستیکی و یا تلفیقی از لاستیک و فلز به تولید می رسند که نوع ترکیبی آن قابلیت استفاده در محیط هایی با فشار بالا را دارد. اما بطور کلی این نوع واشرها به چند دسته تقسیم می شوند .

  • واشر نسوز آببند (Viton)
  • واشر ضد اسید (Epdm)
  • واشر ضد روغن (NBR)
  • واشر منجید دار
  • واشر سیم دار

اما آنچه که به بررسی آن می خواهیم بپردازیم یکی از از انواع بسیار کاربردی واشرها به نام واشرهای نسوز آببندیست که در بخش بعد به بررسی این نوع از واشر می پردازیم.

 

واشر آب بندی نسوز چیست

 

برخی از واشرهای لاستیکی با توجه به مواد به کار رفته در ساخت آن می تواند خاصیت نسوز داشته باشد. این واشرها، ساخته شده از ورق هایی مقاوم در برابر حرارت های بالا هستند و به همین دلیل واشرهای نسوز نامیده می شوند. البته واشرهای نسوز نیز می توانند در جنس هایی متفاوت با ورق های نسوز مختلف به تولید برسند . یکی از این ورق های نسوز پرکاربرد در ساخت واشرهای نسوز آببند ، ورق های کلینگریت می باشد.

ورق کلینگریت به عنوان موادی کاربردی در صنعت که با نام ورق های واشر نیز شناخته می شوند ، از مهمترین مواد ساخت واشرهای نسوز محسوب می شوند. این ورق ها ساخته شده از ترکیبات پودر آزبست و چندین رزین می باشند . مهمترین ویژگی واشرهای نسوز آب بند، تحمل بالای حرارتی این واشرهاست که بسته به محیط استفاده آن ها عرضه می شوند. واشرهای نسوز آب بندی در صنایع گوناگون از جمله صنایع نفت، گاز،  پتروشیمی و دیگر تجهیزات صنعتی کاربردهای فراوانی دارند.

 

 

پارچه نسوزسرامیک نسوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *