نوار نسوز اگزوز

نوار نسوز اگزوز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این مقاله به این می پردازیم که نوار نسوز برای چه کاری استفاده می شود و از چه چیزی تشکیل شده است.

ویدیو تست آتش نوار نسوز اگزوز

 

عایق کردن اگزوز به وسیله نوار نسوز چه تاثیری دارد؟

عایق کردن اگزوز یکی از موارد مهمی است که باید رعایت شود و به وسیله این کار می توانید گرمای ورودی که به موتور وارد می شود را کاهش دهید. یکی از مهم ترین موارد ترموداینامیک گاز می باشد.

همانطور که می دانید سرعت حرکت گازهای گرم بیشتر از گازهای سرد می باشد; نوار نسوز فیبرگلاس که کار عایق کردن اگزوز را انجام می دهد می تواند حرکت گازها در اگزوز را سریع تر کند که این کار باعث می شود سوخت بیشتری جذب شود و هوا به محفظه احتراق می رود.

یکی دیگر از بهترین کاربرد های نوار نسوز اگزوز این است که قدرت بالایی به اگزوز وارد می کند و تاثیر مثبتی دارد.

نوار فایبر گلاس قدرت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و از استجکام بالایی برخوردار می باشد; این نوع نوار در دو نوع تولید می شود و به بازار عرضه می گردد:

 • گرد
 • چهارگوش

همانطور که گفته شد از این نوع نوار در حرارت های بالا استفاده می شود و تا ۶۵۰ درجه سانتی گراد در مقابل حرارت مقاومت می کند.

نوار نسوز اگزوز در اندازه های مختلفی تولید می شود و عرض آن ۳ سانتی متر، ۵ سانتی متر، ۷ سانتی متر و حتی ۱۰ سانتی متر می باشد و ضخامت آن برابر با یک و نیم میلیمتر و سه میلیمتر می باشد. یکی دیگر از بخش های این نوار استفاده از فویل آلمینیوم می باشد.

نوار نسوز چیست؟

محصولی است که عایق بندی حرارتی مناسبی دارد و به همین دلیل در کارخانجات بسیاری به منظور عایق بندی الکتریکی از این محصول استفاده می شود. این نوارهای نسوز در سایزهای مختلف اما کمتر از ۲۰ سانتی متر در بازار یافت می شوند. اگر بخواهیم از نظر ظاهری این نوار را بررسی کنیم به مانند پارچه های نسوز می مانند و شباهت زیادی به آن ها دارند. بسیاری از کارخانجات تولید و ساخت این نوار از الیاف ها و بافت های مختلفی استفاده می کنند اما لازم است بدانید که این محصول هم همانند محصولات دیگر مرغوب و نامرغوب دارند. الیاف مناسبی که بهتر است در ساخت بافت این محصول به کار رود شامل الیاف زیر می باشد:

 • الیاف فایبر سرامیک
 • فایبر گلاس
 • فایبر آرامید

نوارهای نسور بسته به الیافی که در آن ها استفاده شده قیمت های مجزایی دارند و در انواع مختلفی تولید می شوند; در ادامه به کاربرد این محصول می پردازیم.

کاربرد نوارهای نسوز اگزوز

نوارهای نسوز کاربرد های بالایی دارند که بسته به الیافی که در آن به کار برده شده در موارد مختلفی از آن استفاده می شود.در مواردی که به عایق بندی الکتریکی بالایی احتیاج باشد از این محصول استفاده می شود و در این زمینه کاربرد فراوانی دارد.

به دلیل اینکه این نوار نسوز عایق حرارتی بالایی دارد از آن در انجام کارهای بسیاری استفاده می شود که برایتان نام می بریم:

 • سخت کاری و آبکاری در صنایع فولاد
 • عایق کاری و آب بندی در کارگاه ها
 • عایق بندی دریچه های مختلف
 • لوله های اگزوز
 • دیگ های بخار

و ….

انواع نوارهای نسوز

 1. نوار نسوز فایبرگلاس
 2. نوار نسوز تفلونی
 3. نوار نسوز سرامیکی
 4. نوار نسوز ابریشمی
 5. نوار نسوز فایبرگلاس: این نوار نسوز مقاومت الکتریکی بالایی دارد و الیافی که در این مودل به کار رفته شده الیاف شیشه ای می باشد. این نوار نسور کاربرد های زیادی دارد اما بیشتر در عایق بندی ساختمانی و آب بندی و آب و بخار در ماشین آلات الکتریکی از آن استفاده می شود.
 6. ۲. نوار نسوز تفلونی: در این نوار نسوز از الیاف پلیمر مخصوصی استفاده شده است و مقاوت بسیار بالایی دارد. نوار نسوز تفلونی از تترا فلئور اتیلن ساخته شده است و کاربرد های فراوانی دارد.
 7. نوار نسوز سرامیکی: این نوار نسوز از الیاف سرامیکی تشکیل شده است و می تواند در دمای ۱۰۵۰ تا ۱۲۶۰ درجه سانتیگراد مقاومت الکتریکی را تحمل کند.
 8. نوار نسوز ابریشمی: نوارهای نسوز ابریشمی از لطافت خاصی برخوردار هستند و از الیاف نسوز فایبر گلاس در آن به کار رفته است. این نوارها ضخامت پایینی دارند و در لوله هایی که حرارت کمتری در آن می باشد استفاده می کنند. از کابردهای دیگر این محصول می توان به ساختمان سازی و صنایع اشاره نمود.

ویژگی های نوار نسوز

 • به راحتی می توان این محصول را در جای کاربردی نصب نمود.
 • از مقاومت الکتریکی بالایی برخوردار هستند.
 • برای افرادی که آن را نصب می کنند مشکلی پیش نمی آید و ایمنی کامل دارد.
 • از کشش بالایی برخوردارد است و در این زمینه مستحکم می باشد.
 • از آتش سوزی جلوگیری می کند.
 • محصولات سمی و تولید آن ها را کاهش می دهد.
 • از تولید گاز گلخانه ای جلوگیری به عمل می آورد.
 • از آسیب رسیدن به کابل ها جلوگیری می کند.
 • مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و گاز ها دارد.

نوار نسوز فایبر گلاس و کاربرد آن در اگزوز (نوار نسوز اگزوز)

نوار حرارتی فایبر گلاس از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است و بین تمام نوار نسوز ها حرف اول را می زند. در مواردی که حرارت بالایی داشته باشند میتوان از این نواز نسوز استفاده کرد و با خیال آسوده این نوار نسوز را نصب کرد.

نوار نسوز فایبر گلاس برای استفاده در اگزوز ماشین های سواری و حتی ماشین سنگین ها بسیار مناسب می باشد; زیرا کاهش دادن به حرارت اگزوز یکی از موارد مهم است که به عمر طولانی مدت اگزوز و قطعات موتو کمک بالایی می کند.

حرارت بالا یکی از مضرترین علائمی می باشد که میتواند قطعات الکترونیکی را به خطر بیندازد که حتما باید از این مورد جلوگیری شود.

یکی دیگر از نام های نوار فایبرگلاس، نوار نسوز اگزوز و یا نوار هدرز می باشد. از بهترین روش هایی که تا به امروز به کاربرده شده و تاثیر بالایی دارد عایق کردن اگزوز می باشد که در ماشین های سنگین کاربرد فراوانی دارد.

۱۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *