Asbestos cardboard

مقوای آزبست چیست؟

چیزی که ممکن است شما به عنوان مقوای نسوز و یا ورق واشر آزبست بشناسید در واقع همان مقوای آزبست نسوز است که عموما در محیط‌هایی با دمای بالا برای عایق کاری به کار می‌رود.

این مقوا که یکی از قدیمی‌ترین ورق‌های واشر در زمینه مواد نسوز است از الیاف آزبست مرغوب با خلوص ۹۸ درصدی، کاغذ(یا سیمان)، کمی فیبر و همچنین غبار آزبست و یک رزین چسبناک تهیه می‌شود و ساختار مسنجمی را تشکیل می‌دهد.

آشنایی با برخی از ویژگی های مقوا آزبست

این ورق به طور استاندارد تا دمای ۴۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند ولی تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد هم به خوبی از عهده وظایفش بر‌می‌آید. انسجام بالا و انعطاف‌پذیری خوبی که این ورق از خود نشان می‌دهد باعث شده که اکثر واشر‌های موجود در موتور‌خانه‌ها از این جنس باشد. با وجود اینکه در سال‌های اخیر استفاده از این ورق محدود‌تر شده و جای خود را به ورق‌هایی چون کلینگریت ، فیبر استخوانی ، برد سرامیکی و … داده است اما هنوز هم در موارد تجاری، مسکونی و صنعتی به طور گسترده استفاده می‌شود. برخی از موارد کاربرد شامل استفاده در کوره‌های بخار، لوله‌های تحت فشار، کمپرسور‌ها، ساختمان‌های ضدحریق، واشر‌های نسوز موتورخانه‌ها و همچنین شفت‌ها و مخازن صنعتی در پلایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها و سکوهای نفتی می‌شود.

کاربرد های مقوا آزبست کدام است؟

برای آب بندی انواع شفت ها ، موتورها و مخازن صنعتی می توان از مقوا آزبست استفاده نمود که بیشتر در نیروگاه ها و همچنین پالایشگاه ها و سکوهای نفتی و مخازن کاربرد دارد. همچنین در تولید واشر های نسوز برای موتورهانه ها و اتصالات بسیار مفید است.  در کوره های بخار و ساختمان های ضد حریق به وفور از ورق آزبست استفاده می شود. قابلیت استفاده در لوله های تحت فشار را دارد. همچنین برای کمپرسورها نیز می توان از مقوا آزبست استفاده کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *