برد سرامیکی نسوز ، تخته نسوز ، برد نسوز

Refractory ceramic board

برد سرامیکی نسوز، تخته نسوز و برد نسوز چیست؟

این محصول معمولا با ذوب شدن فلز غیر آهنی خیس نمی‌شود و بسیار مقاوم به برش دادن، شوک حرارتی و خراش است.

برد سرامیکی نسوزکه به  تخته نسوز و برد نسوز نیز معروف است کامپوزیت هایی از الیاف سرامیکی هستند. این محصول  در برابر لکه گیری ، شوک حرارتی و سایش بسیار مقاوم می باشد . به راحتی قابل برش و شکل دادن است.  بردهای سرامیکی قادر هستند دمای بالایی را تحمل کنند و از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار می باشند. امکان تولید تخته های سرامیکی در ابعاد و تراکم های مختلف وجود دارد. همچنین   امکان تولید تابلوهای خلاء و شکل دار با توجه به  سفارش مشتری وجود دارد. آن ها را می توان به صورت بلوک های فیبر سرامیکی  ضخامت ۱۰۰ میلی متر و بالاتر تبدیل کرد.

فرآیند ساخت برد سرامیکی نسوز چگونه است؟

همانگونه که اشاره کردیم برد نسوز محصولی متمایز است و به همین جهت شیوه ساخت آن نیز خاص و متمایز می باشد . این دسته از محصولات در طی فرآیند های ویژه ای ساخته می شوند که آن ها را برای انجام وظایفشان مناسب می کند . فرآیند ساخت این محصولات بدین صورت است که ابتدا الیاف آلومینا – سیلیکات را فشرده و آن ها را کامل مرطوب می سازند. پس از این کار، چسب های آلی و غیر آلی به این ترکیب افزوده می شود . پس از این فرآیند ، تخته های نسوز در خلاء و در طرح ها و شکل های مختلفی با ضخامت های منحصر به فرد تولید می شوند . بکارگیری این چسب ها مقاومت کلی تخته برد نسوز را افزایش می دهد و موجب یکپارچگی آن در مرحله بعد می شود . این مرحله در واقع صیقل دادن و برش دادن لبه های آن می باشد . در طی این فرآیند شکل نهایی تخته برد نسوز یا تخته سرامیکی نسوز نهایی می شود . لازم به ذکر است که در طول پروسه، این محصول تحت فشار و دمای بالایی قرار می گیرد و حجم زیادی از مایع چسب و رطوبت خارج می شود به همین جهت می توان گفت که این محصول یک ترکیب کمپرس شده از چسب های آلی و غیر آلی به همراه ترکیبات مقاوم سیلیکونی است .  

ویژگی های ساختاری برد سرامیکی

برد سرامیکی یا همان برد نسوز دارای ویژگی های ساختاری بسیار زیادی است که آن را برای انجام وظایفش مناسب کرده است . این ویژگی ها شامل مجموعه ای از مقاومت ها و البته توانایی های فیزیکی و البته شیمیایی می باشد که اجازه می دهد این ماده برای دسته ای از فرآیند ها گزینه ای مناسب باشد و به همین جهت است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله این ویژگی های ساختاری می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • هدایت حرارتی بسیار پایین
 • تحمل حرارتی بسیار بالا ( تا ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد)
 • ذخیره سازی بسیار کم حرارت
 • مقاومت عالی در برابر شوک حرارتی
 • امکان برش و نصب و هندلینگ ساده
 • مقاومت در برابر فرسایش گاز داغ
 • انتقال صدای کم
 • وزن بسیار کم
 • مقاوم در برابر نفوذ آلومینیوم و سایز فلزات غیر آهنی
 • جایگزین عایق های پشتیبان کوره که منجر به استفاده کمتر از فولاد می شود
 • جذب صدا و کاهش نویز
 • فاقد هر گونه آزبست
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی

مهم : برد سرامیکی نمی تواند در برابر تعدادی از مواد شیمیایی مقاومت نماید . از جمله این مواد می توان به فسفر، هیدرو کلریک، اسید سولفوریک، هیدروفلوئور و سایر مواد قلیایی رقیق شده اشاره نمود.

 

کاربرد های برد سرامیکی نسوز

صنایع آهن و فولاد

– اتصالات انبساط

– عایق پشتیبان

– سپرهای حرارتی

صنایع غیر آهنی

– به عنوان پوشش در ریخته گری آلیاژ مس و مس

صنعت شیشه

– عایق پشتیبان در کوره های ذوب

– محافظت از مشعل ها

ساختمان کوره

–  به عنوان روکش در ساختمان کوره

سرامیک نسوز

تخته نسوز سرامیکیخرید برد سرامیکیسرامیک بردسرامیک نسوزصفحه نسوز سرامیکیعایق سرامیکی نسوزقیمت برد سرامیکیقیمت سرامیک نسوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *